Cilj rezolucije je da slome Srbe! Lavrov nikad brutalniji, stigao prvi komentar iz Rusije!

Jovana Radić avatar

Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov kritizirao je nedavno usvojenu rezoluciju koja se odnosi na genocid u Srebrenici, ističući da je njezin cilj „slomiti Srbe“ koji ne podržavaju sankcije Rusiji i ne priznaju neovisnost Kosova.

Na nedavnoj Generalnoj skupštini UN usvojena je kontroverzna rezolucija o genocidu u Srebrenici, koju su predložile Njemačka i Ruanda. Glasovalo je 84 država za, 19 protiv i 68 su se suzdržale.

Među državama koje su se protivile rezoluciji su Rusija, Kina, Srbija, Sirija, Kuba, Sjeverna Koreja, DR Kongo, Mali, Nikaragva, Nauru, Eritreja i Mađarska. Izrael nije sudjelovao u glasanju, dok su zemlje Zapada glasale za.

Prema ovom dokumentu, Generalna skupština odlučuje da se 11. srpnja proglasi Međunarodnim danom razmišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine i da se slavi svake godine. U tekstu se također osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici kao povijesnog događaja te se pozivaju članice UN-a da očuvaju utvrđene činjenice i kroz svoje obrazovne sustave.

Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov ranije je naglasio da je cilj rezolucije „slomiti Srbe“ koji ne žele podržati sankcije Rusiji i priznati neovisnost Kosova. On je taj predloženi dokument nazvao ultimatumom Beogradu.

Ova rezolucija, iako je prošla uz podršku većine zemalja, izazvala je kontroverze jer neki smatraju da je prejednostavna u procjeni situacije u Srebrenici 1995. godine. Neki kritičari su također istaknuli da se političke motive stavljaju ispred objektivne istine.

Iz Rusije i drugih zemalja koje su se protivile rezoluciji stižu kritike kako se ovaj dokument koristi kako bi se pritisnulo Srbiju i druge države koje se ne slažu s politikom Zapada. Naglašavaju da se ovom rezolucijom pokušava nametnuti jednostrani narativ o događajima u Srebrenici, a ignoriraju se složeni politički i etnički konteksti koji su prethodili tom tragičnom događaju.

Ova rezolucija otvara mnoga pitanja o ulozi UN-a u suočavanju s genocidima, kao i o ulozi političkih interesa država u donošenju takvih odluka. Kritike su upućene i na radikalno pojednostavljenje složene povijesti Balkana te na nedostatak objektivnosti i nuance u donošenju ovakvih rezolucija.

Unatoč ovim kritikama, većina zemalja je podržala ovu rezoluciju, ističući važnost pamćenja tragičnih događaja u Srebrenici i osudom genocida. Međutim, otvoreno ostaje pitanje jesu li ovakvi dokumenti zaista korisni u procesu pomirenja i suočavanja s prošlošću ili služe političkim interesima pojedinih država.

U svakom slučaju, ova rezolucija će sigurno ostaviti duboke tragove u međunarodnoj zajednici te će se nastaviti rasprave o njezinoj potrebi, valjanosti i političkoj pozadini. Sve oči su sada uprte u to kako će se države pridržavati ovih smjernica, te kako će međunarodna zajednica reagirati na pritiske koje ova rezolucija donosi.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: