CNN: Ukrajinci imaju dve mogućnosti

Milan Petrović avatar

Lanac tekstova donosi pregled ključnih informacija o nedavnom ukrajinskom zakonu o mobilizaciji koji je stupio na snagu 18. svibnja. Prema novom zakonu, ukrajinski muškarci su obvezni otići na front ili riskirati novčane kazne i zatvorske osude.

Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko potpisao je ovaj zakon kao odgovor na sve veće napetosti s Rusijom i separatističkim snagama na istoku zemlje. Zakon je donesen kako bi se osiguralo dostatno vojno osoblje u slučaju povećanog sukoba. Prema podacima CNN-a, Ukrajina sada ima oko 250.000 vojnika koji se bore protiv separatističkih snaga u regijama Donjeck i Lugansk.

Ukrajinski ministar obrane Stepan Poltorak izjavio je da je mobilizacija nužna kako bi se osigurala sigurnost zemlje. On je apelirao na građane da se odazovu pozivu u vojsku i pomognu u zaštiti Ukrajine od vanjskih prijetnji.

Međutim, mnogi Ukrajinci ne podržavaju ovaj zakon i smatraju ga nepravednim i autoritarnim. Mnogi se boje odlaska na front i suočavanja sa smrću ili invaliditetom. Neki su izrazilo iznimno nezadovoljstvo i ogorčenje zbog prisile na vojnu službu.

Prema CNN-u, neki Ukrajinci su pokušali pobjeći iz zemlje kako bi izbjegli mobilizaciju. Mnogi su prešli granicu s Rusijom ili Moldavijom u nadi da će izbjeći vojnu obvezu. Međutim, ukrajinske vlasti su pojačale kontrole na granici i pooštrile kazne za one koji pokušavaju izbjeći mobilizaciju.

Prema novom zakonu, muškarci između 18 i 60 godina su obvezni sudjelovati u vojnoj obuci i službi. Oni koji odbiju mobilizaciju suočavaju se s novčanim kaznama i zatvorskim kaznama. Mnogi mladi Ukrajinci su ogorčeni zbog prisile na vojnu službu i smatraju da im se uskraćuju osnovna ljudska prava.

Mnogi analitičari smatraju da je ovaj zakon dio šireg trenda militarizacije u Ukrajini i da bi mogao pridonijeti daljnjem pogoršanju sukoba na istoku zemlje. Mnogi strahuju da bi napetosti s Rusijom mogle eskalirati i dovesti do većeg sukoba u regiji.

Ukrajinski dužnosnici tvrde da je mobilizacija nužna kako bi se osigurala sigurnost zemlje i obrana od vanjskih prijetnji. Oni tvrde da je ukrajinska vojska u potrebi za dodatnim vojnicima kako bi se ojačala obrambena sposobnost zemlje.

Međutim, mnogi kritičari smatraju da je ova mobilizacija preveliko opterećenje za građane i da bi mogla dovesti do daljnjeg polarizacije i napetosti u zemlji. Mnogi se pitaju zašto su mladi ljudi prisiljeni ići na front i riskirati svoje živote zbog političkih sukoba.

Ukrajinski zakon o mobilizaciji postao je predmet rasprave kako u Ukrajini, tako i u međunarodnoj zajednici. Mnoge organizacije za ljudska prava kritiziraju ovaj zakon kao kršenje osnovnih ljudskih prava i sloboda. Mnogi smatraju da je mobilizacija nepravedna i autoritarna mjera koja bi mogla dovesti do daljnjeg pogoršanja situacije u regiji.

Ukrajina se već godinama bori s unutarnjim političkim sukobima i teritorijalnim sporovima, a novi zakon o mobilizaciji dodatno je zaoštrio situaciju u zemlji. Mnogi se boje daljnjeg pogoršanja sukoba i eskalacije napetosti s Rusijom.

Ukrajinski predsjednik Porošenko obećao je da će se boriti protiv svake prijetnje zemlji i osigurati sigurnost građana. On je apelirao na jedinstvo i solidarnost građana u borbi za neovisnost i suverenitet zemlje.

Međutim, mnogi Ukrajinci su skeptični prema ovim obećanjima i smatraju da je mobilizacija preteška mjera koja bi mogla dovesti do daljnjeg polarizacija i napetosti u zemlji. Mnogi se pitaju kako će se situacija dalje razvijati i koji će biti konačni ishod ovog sukoba.

Ukrajinski zakon o mobilizaciji pokrenuo je duboku podjelu u zemlji i izazvao velike kontroverze među građanima. Mnogi se boje budućnosti svoje zemlje i strahuju od daljnjeg pogoršanja sukoba s Rusijom i separatističkim snagama na istoku zemlje.

Milan Petrović avatar