Čuveni ruski kardiolog tvrdi da ne moraju svi da budu mršavi

Milan Petrović avatar

Gojaznost se često naziva epidemijom 21. veka, a smatra se jednim od ključnih faktora za razvoj dijabetesa, srčanog udara i drugih ozbiljnih bolesti. Međutim, čuveni ruski kardiolog Aleksandar Mjasnikov iznosi svoje mišljenje o ovoj temi. Mjasnikov tvrdi da je porast težine tokom godina sasvim normalan i da je genetika od velike važnosti kada je reč o težini. Takođe, ističe da je teško izgubiti kilograme, jer se naš hormonski sistem prilagođava povećanoj težini.

Iako je opšte poznata formula za idealnu težinu „težina = visina – 100“, Mjasnikov smatra da se ova formula ne može primeniti na sve osobe. Naše telo se vremenom prilagođava svojoj težini, a hormoni igraju ključnu ulogu u tome. Ako osoba sa umerenom prekomernom težinom nema metaboličke probleme i pravilnom ishranom održava normalan nivo holesterola i šećera u krvi, nema potrebe da se preterano trudi da smrša.

Proces gubitka težine može izazvati niz neprijatnih simptoma poput malaksalosti, razdražljivosti i lošeg sna. Takođe, gubitak težine može dovesti do opuštene kože na licu, a kilogrami se često vrlo brzo vrate nakon dijete. Mjasnikov ističe da je njegova težina od 88 kilograma optimalna za njega već 20 godina i da se oseća mnogo bolje nego kada je imao 83 kilograma.

Lekar savetuje da je povremeno potrebno podvrgnuti se jednom do dva puta mesečno jednodnevnom gladovanju ili konzumiranju samo niskokaloričnih namirnica na biljnoj bazi kako biste preventivno delovali na dijabetes i druge bolesti. Važno je napomenuti da genetika igra ključnu ulogu kada je reč o težini osobe, te je bitno da se pristup mršavljenju prilagodi individualno.

Ruski kardiolog Aleksandar Mjasnikov je istaknuti stručnjak u oblasti zdravlja i autor brojnih knjiga o ovim temama. Njegovo mišljenje o gojaznosti i gubitku težine pruža jedan drugačiji pogled na ovu temu i postavlja pitanje da li je stvarno potrebno preterano truditi se da se postigne idealna težina. Uzimajući u obzir genetske faktore i individualne karakteristike, možemo zaključiti da nije svaka osoba ista i da ne postoji univerzalno rešenje kada je reč o težini i zdravlju. Važno je slušati svoje telo i prilagoditi ishranu i fizičku aktivnost svojim potrebama kako bismo održali zdrav i balansiran način života.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: