Da li „fabujete“ svoju decu? Pojam za koji mnogi nisu čuli objašnjava štetno ponašanje roditelja koje je sve češće

Milan Petrović avatar

U nedavnoj anketi Centra za nestalu i zlostavljanu decu otkriveno je da čak 80 odsto ispitanika nije čulo za pojam „fabing“. Ova reč je kovanica nastala od engleskih reči „phone“ (telefon) i „snubbing“ (ignorisati) i opisuje situaciju kada ljudi zanemaruju ili ignorišu osobe u svom društvu kako bi gledali u telefon. Iako se „fabing“ čini kao bezopasno ponašanje, ono može imati negativne posledice na decu, narušavajući njihovo shvatanje socijalnih interakcija i odnosa.

Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu ističe da deca čiji roditelji često gledaju u telefone tokom njihovog prisustva mogu razviti visoku socijalnu anksioznost i nisku samokontrolu. Osećaj odbačenosti i zanemarenosti može negativno uticati na dečje samopouzdanje i socijalne veštine. Deca koja se osećaju zanemareno mogu potražiti nadoknadu za pažnju na internetu, kroz lajkove, poruke ili video igre.

Nove tehnologije utiču na sve generacije, a deca koja su izložena „fabingu“ mogu imati probleme sa samopoštovanjem, socijalnim veštinama i akademskim uspehom. Kako bi se sprečile negativne posledice „fabinga“, važno je da roditelji budu svesni problema i pokažu deci primer pravilne upotrebe mobilnih telefona. Preporuke uključuju zajedničke aktivnosti bez tehnologije, uzorak zdrave upotrebe telefona od strane roditelja i uvođenje pravila o nedostupnosti mobilnih telefona u prostorijama za spavanje.

Važno je da se deci poklanja pažnja, ljubav i uvažavanje kroz razgovore i zajedničke aktivnosti, kako bi se sprečile negativne posledice „fabinga“ na njihov razvoj. Iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu ističu da je bolje sprečiti nego lečiti ovakve probleme i da samo zajedničkim naporima možemo zaustaviti štetne posledice „fabinga“ na decu i odrasle.

Milan Petrović avatar