Rad od kuće se pokazao kao pozitivan pomak za zaposlene tokom pandemije korona virusa, potvrdila je nemačka studija. Istraživanje je sprovedeno za zdravstvenu osiguravajuću kuću DAK, a rezultati su pokazali da su zaposleni koji su prešli na rad od kuće ređe pod stresom i produktivniji. Pre pandemije, 21% ispitanika je bilo pod stresom, dok to sada tvrdi samo 15% ljudi. Od onih koji redovno rade od kuće, 56% je izjavilo da se oseća produktivnije kod kuće nego na radnom mestu.
Pozitivni efekti rada od kuće uključuju bolje usklađivanje posla i porodice, kao i izostanak putovanja na radno mesto. Čak 76,9% ispitanika žele da nastave sa ovakvim načinom rada u budućnosti. Međutim, postoje i negativne strane rada od kuće, poput nedostatka jasnog odvajanja privatnog i radnog života. Mlađi zaposleni između 18 i 29 godina često ističu problem što se ne viđaju sa kolegama s posla.
Vladajuća Socijaldemokratska stranka Nemačke (SPD) najavila je inicijativu za zakonsku regulativu koja bi omogućila pravo na rad od kuće, ali udruženja poslodavaca se tome oštro protive. Važno je sagledati pozitivne efekte rada od kuće, ali i pronaći način da se izbegnu negativni aspekti.
Duševna ravnoteža, produktivnost i bezbednost su ključni faktori koji se razmatraju pri pristupu radu od kuće u budućnosti.
Faktori kao što su bolje usklađivanje posla i porodice, izostanak putovanja na radno mesto i smanjenje stresa su ključni u odluci zaposlenih da žele da nastave sa radom od kuće i nakon pandemije. Direktor DAK-a Andreas Storm istakao je da rad od kuće ne samo smanjuje opasnost od zaraze već i pomaže duševnoj ravnoteži zaposlenih.
Važno je napomenuti da negativni aspekti rada od kuće, poput nedostatka socijalizacije sa kolegama, takođe igraju veliku ulogu. Gotovo tri četvrtine ispitanika ističe nedostatak komunikacije sa kolegama kao jednu od glavnih mana rada od kuće. Zato je važno pronaći balans između pozitivnih i negativnih aspekata rada od kuće kako bi se obezbedila produktivnost i mentalno zdravlje zaposlenih.
U zaključku, rad od kuće tokom pandemije korona virusa pokazao se kao pozitivan pomak za većinu zaposlenih. Bolje usklađivanje posla i porodice, smanjenje stresa i povećana produktivnost su ključni faktori koji su uticali na odluku zaposlenih da žele da nastave sa ovakvim načinom rada i nakon pandemije. Međutim, važno je razmatrati i negativne aspekte rada od kuće, poput nedostatka socijalizacije sa kolegama, kako bi se pronašao balans i obezbedila mentalna dobrobit zaposlenih.