U novoj studiji, istraživači su proučavali globularne klastere u Mliječnom putu kako bi odredili starost svemira preciznije. Korištenjem teleskopa Hubble, tim je analizirao zvijezde unutar ovih klastera kako bi odredili njihove karakteristike i postavili gornju granicu za starost svemira. Rezultati ove studije pokazali su da su najstarije zvijezde u globularnim klasterima starije od 13,8 milijardi godina, što potvrđuje da starost svemira od 13,8 milijardi godina ima dobru podlogu i da se ne može osporiti. Ova studija pruža dodatnu potvrdu za naučno prihvaćenu starost svemira i pomaže nam da bolje razumemo njegovu kompleksnu evoluciju.
Osim globularnih klastera, istraživači su također proučavali supernove tipa Ia, koje se koriste kao „standardne svijeće“ za određivanje udaljenosti i brzine širenja svemira. Analiza ovih supernova također je pokazala da je starost svemira oko 13,8 milijardi godina, što potvrđuje konzistentnost različitih metoda za određivanje starosti svemira. Ova nova studija pruža dodatne dokaze o starosti svemira i pomaže nam da stvorimo precizniju sliku o njegovoj evoluciji i strukturi.
U zaključku, iako se pojavljuju pojedinačne anomalije ili neslaganja u određivanju starosti svemira, većina dostupnih dokaza podržava starost od 13,8 milijardi godina. Kombinacija različitih metoda i pristupa omogućava nam da stvorimo sveobuhvatnu sliku o starosti svemira i da bolje razumemo njegovo kompleksno poreklo. Naučnici nastavljaju da istražuju i proučavaju kosmos kako bi riješili ovu jednu od najznačajnijih i najfascinantnijih tajni svemira.