Dan kada su Srbi igrali kolo na krilima „nevidljivog“

Milan Petrović avatar

Na današnji dan pre 25 godina, tačnije 27. marta 1999. godine, desilo se nešto što je zauvek ostavilo trag u istoriji srpske vojske – obaranje „nevidljivog“ aviona F-117A od strane 250. brigade Protivvazdušne odbrane. Ova akcija označava prvi i jedini potvrđeni gubitak aviona NATO alijanse izrađenog u stelt tehnologiji tokom bombardovanja SRJ. Meštane sela Buđanovci u Sremu tada je zasenila goruća lopta koja se srušila na tlo, prouzrokujući šok među njima.

Avion je oboren iznad vojvođanskog sela Buđanovci nedaleko od Rume, a jedinicom koja je izvršila obaranje komandovao je pukovnik Zoltan Dani. Simbol moći i neuništivosti SAD završio je neslavno u sremačkoj ravnici, zahvaljujući sposobnosti srpske PVO. Meštani su opisali ovaj događaj kao apokaliptični trenutak koji su svi prisutni doživeli.

Nakon pada aviona, meštani su veselo pristupili ruševini, likujući što je srušeno čudo tehnologije koje se smatralo nevidljivim za radare. Američki pilot Dejl Zelko, koji je upravljao avionom, kasnije je izrazio žaljenje zbog učešća u bombardovanju Srbije, tvrdeći da je bio prevaren i da je verovao da dolazi kako bi doneo slobodu i demokratiju. Pukovnik Zoltan Dani, koji je komandovao obaranjem aviona, kasnije se sprijateljio sa Zelkom, a njih dvojica su čak razmenjivali pisma preko interneta.

O ovom događaju snimljena su dva filma, „21 sekund“ i „Drugi susret“, koji govore o susretu između Danija i Zelka nakon obaranja aviona. Ostaci aviona F-117A danas su izloženi u Vojnom i Vazduhoplovnom muzeju, a Buđanovci su postali mesto koje mnogi posećuju na godišnjicu pada aviona, kako bi odali počast ovom značajnom događaju.

Milan Petrović avatar