Danijela Nestorović, članica parlamentarnog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, izrazila je svoje mišljenje o nedavnom pozivu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da se održi referendum o njegovom razrešenju. Nestorović je istakla da ne postoji određeni broj koji bi bio kvalifikovana većina za rešenje predsednika, te da postoje već ustavom predviđeni načini za okončanje mandata predsednika.
Prema rečima Nestorović, predsednik može sam podneti ostavku ili jedna trećina poslanika u parlamentu može zatražiti njegovo razrešenje, nakon čega bi se pokrenula procedura koja uključuje odluku Ustavnog suda. Ona je takođe izrazila mišljenje da referendumi za razrešenje predsednika nisu opravdani i da bi bilo bolje da se poštuju ustavni mehanizmi za okončanje mandata.
Ova izjava dolazi nakon što je predsednik Vučić izrazio spremnost da se suoči sa referendumom o svom razrešenju, ali je istakao da bi za takvu odluku trebalo da postoji kvalifikovana većina. Nestorović je naglasila da je važno poštovati ustavne procedure i mehanizme za okončanje mandata predsednika, te da bi se na taj način očuvala stabilnost i vladavina prava u zemlji.
Ova tema je izazvala veliku pažnju javnosti i političkih analitičara, koji su podeljeni u svojim mišljenjima o potrebi referenduma za razrešenje predsednika. Dok jedni podržavaju ideju o direktnom izjašnjavanju građana putem referenduma, drugi smatraju da postoje ustavom predviđeni mehanizmi za okončanje mandata predsednika koji bi trebalo da se poštuju.
Nestorovićeva je takođe istakla da je važno da se političke odluke donose u skladu sa zakonom i ustavom, te da je važno poštovati institucije i procedure koje su predviđene ustavom. Ona je naglasila da bi bilo bolje da se političke rasprave vode na osnovu argumenata i činjenica, umesto da se koriste populistički potezi kao što su referendumi za razrešenje predsednika.
U međuvremenu, predsednik Vučić je nastavio sa svojim političkim aktivnostima i najavio nove projekte i reforme u zemlji. On je istakao da je spreman da se suoči sa svim izazovima i da će nastaviti da radi na unapređenju situacije u zemlji. Vučić je takođe pozvao opoziciju da se pridruži dijalogu i da zajedno rade na rešavanju ključnih problema u društvu.
Očekuje se da će tema referenduma za razrešenje predsednika i dalje biti aktuelna u javnom diskursu, dok će političke stranke nastaviti sa svojim kampanjama i aktivnostima uoči predstojećih izbora. Građani Srbije su podeljeni u svojim mišljenjima o ovoj temi, te se očekuje da će se politička situacija dodatno zaoštriti u narednim mesecima.
U međuvremenu, Danijela Nestorović nastavlja sa svojim radom u parlamentu i angažovanjem u različitim pitanjima. Ona je poznata po svojim stavovima o ustavnim pitanjima i zakonodavstvu, te se očekuje da će nastaviti da se bori za vladavinu prava i demokratske vrednosti u zemlji. Njeni komentari o nedavnom pozivu predsednika Vučića na referendum su izazvali veliku pažnju javnosti i političkih krugova, te će se ova tema sigurno nastaviti da bude aktuelna u narednom periodu.