Deca su u pustinjama Severne Dakote otkrila redak fosil mladog tiranosaurusa reksa, što bi moglo da pruži važna naučna otkrića o životu te čuvene vrste dinosaurusa. Otkriće je objavio Muzej prirode i nauke iz Denvera, gde će skelet biti izložen i proučavan, a dobio je nadimak „Tin reks“.
Braća Lijam i Džesin Fišer, kao i njihov rođak Kejden Madsen, pešačili su i tražili fosile sa Semom Fišerom, ocem Lijama i Džesina. Na jednoj zemlji kojom upravlja savezna vlada, primetili su veliku nožnu kost koja viri iz zemlje, koja se kasnije ispostavila kao fosil tiranosaurusa reksa.
Paleontolog Tajler Lajson dobio je dozvolu za iskopavanje i proučavanje fosila. Prilikom iskopavanja otkriveno je da fosil pripada mladom tiranosaurusu reksu, koji je bio star oko 13 do 15 godina. Fosil je bio dugačak 7,6 metara i težak oko 1.600 kilograma.
Tiranosaurus je bio jedan od najvećih dinosaurusa mesoždera koji je lutao zapadnom Severnom Amerikom pre oko 67 miliona godina. Pronađeni fosil živeo je blizu kraja perioda krede i verovatno je bio dve trećine veličine odraslog tiranosaurusa.
Fosil dolazi iz regije „Hell Creek“ formacije koja čuva posljednji Zemljin ekosistem dinosaurusa neposredno pre masovnog izumiranja. Na osnovu mekog peščara u kojem je pronađen, telo životinje je završilo na peščanoj sprudi u drevnom rečnom sistemu.
Skelet fosila nije potpuno kompletan jer mnogo kostiju ostaje ugrađeno u komad stene od tri tone, koji se sada proučava u muzeju. Pored noge, pronađeno je mnogo delova lobanje, kuka i nekih pršljenova.
Mladi tiranosaurusi imali su drugačiji tip tela od odraslog, bili su vitkiji i brži, sa aerodinamičnijom lobanjom. Moguće je da su lovili drugačiji plen, smanjujući konkurenciju sa odraslima. Ovo otkriće pomaže u otkrivanju brzine rasta tiranosaurusa i promena tela tokom sazrevanja.
Tokom iskopavanja bio je prisutan dokumentarni tim, a film „T. REKS“ trebao bi biti objavljen 21. juna. Otkriće ovog fosila moglo bi da pruži važne informacije o životu i evoluciji tiranosaurusa reksa, a moglo bi doprineti i sagledavanju života dinosaurusa tokom preistorije.