Učenik trećeg razreda sa Novog Beograda postao je žrtva jezivog maltretiranja u školi, a njegov otac bio je zapanjen postupkom učenika trećeg razreda. Prema rečima oca, grupa učenika iz odeljenja je ukrala dečaku duks, koji su potom uništili na užasan način, vratili ga natopljenog mokraćom. Iako je otac istakao da je njegov sin dobro, naglasio je da ovakvi događaji ostavljaju duboke posledice koje se ne mogu odmah uočiti.
„Srednjem sinu u petak, ekipa od njih nekoliko iz odeljenja/razreda ukradu duksericu, uvaljaju je u blato, izgaze i ispuše se po njoj, sakriju je. U subotu na rođendanu deteta iz odeljenja mu saopšte šta su uradili (on je mislio da je zaboravio duks negde napolju). Danas mu vrate tako izgažen i mokraćom natopljen duks uz dodatne uvrede i maltretiranje. Treći razred osnovne škole. Moj sin je dobro, ali ovakve stvari ostavljaju dublje posledice koje se ne mogu uočiti odmah,“ napisao je zapanjen otac na društvenoj mreži „X“.
Ovaj uznemirujući incident izazvao je opravdanu zabrinutost kod oca čije je dete postalo žrtva brutalnog maltretiranja. „Sutra ujutru idemo u policiju, školi smo se već obratili,“ rekao je otac za Telegraf, koji je želeo da ostane anoniman.
Maltretiranje dece u školama predstavlja ozbiljan problem koji se mora tretirati s velikom pažnjom i hitnošću. Učenici bi trebali da se osećaju sigurno u učionicama i okruženju škole, a ovakvi slučajevi ne smeju ostati nekažnjeni. Roditelji, nastavnici i nadležni organi moraju sarađivati kako bi se rešili problemi nasilja među decom i sprečili budući incidenti.
Nasilje u školama može ostaviti ozbiljne posledice na mentalno zdravlje dece, kao i na njihovu sposobnost učenja i socijalizacije. Hitno je potrebno preduzeti mere kako bi se zaštitila deca od takvih traumatičnih iskustava i obezbedila im sigurnija školska okolina.
Nadamo se da će nadležni organi hitno reagovati na ovaj slučaj i da će počinioci biti adekvatno kažnjeni. Roditelji i celo društvo trebaju podržati žrtvu i pružiti joj podršku u prevazilaženju traume koju je doživela.
Maltretiranje u školama je ponašanje koje se ne sme tolerisati niti opravdavati. Neophodno je osuditi takvo ponašanje i raditi na edukaciji dece o poštovanju i empatiji prema drugima. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurniju i pozitivniju sredinu za svu decu u školama.
Ovu vest treba shvatiti ozbiljno i koristiti je kao podsticaj za aktivnije učešće roditelja, nastavnika i celog društva u sprečavanju nasilja među decom. Svako dete zaslužuje sigurno i podržavajuće okruženje u kojem će moći da raste i razvija se bez straha od maltretiranja i nasilja. Neka ovaj slučaj bude podsetnik na to koliko je važno raditi na prevenciji i suzbijanju nasilja u školama i zajednici u celini.