Prema istraživanju kompanije Meinert Bridges, čak 56,8 posto svjetske populacije čine introvertne osobe. Djeca koja su introvertna često razvijaju specifične osobine koje su korisne u odrasloj dobi. Biti introvertan može biti pravo bogatstvo, tvrdi psihologinja dr. Jessica Ribeiro.
Biti introvertan znači preferirati tiho i manje stimulativno okruženje i aktivnosti. Introverti se fokusiraju na unutrašnje misli, osjećaje i raspoloženja, umjesto na vanjsku stimulaciju. Iako društvo često favorizuje ekstrovertne osobine poput društvenosti i asertivnosti, osobine introverta jednako su važne i korisne.
Dr. Ribeiro ističe da genetika i okruženje igraju ulogu u tome tko će postati introvertan. Neka djeca jednostavno su osjetljivija na vanjske podražaje, što može biti genetski naslijeđeno od roditelja. Mirno domaćinstvo ili introvertni roditelji također mogu utjecati na sklonost djeteta prema mirnijim okruženjima.
Deset ključnih osobina introvertnih odraslih osoba uključuje predumišljaj, sklonost ka aktivnostima koje mogu raditi sami, empatiju, promišljenost, kreativnost, samosvijest, fokus i koncentraciju, jake komunikacijske vještine, uzak krug prijatelja te lojalnost i pouzdanost.
Jedna od važnih osobina introverta je samopouzdanje i nezavisnost. Oni ne trebaju potvrdu drugih da bi se osjećali vrijedno. U odrasloj dobi to može rezultirati nezavisnim razmišljanjem i manjom potrebom da se prilagođavaju društvenim standardima.
U konačnici, biti introvertan može biti velika prednost jer introverti imaju mnoge kvalitete koje su dragocjene u današnjem društvu. Njihova sposobnost dubokog razmišljanja, empatije, kreativnosti i lojalnosti čine ih vrlo vrijednim članovima zajednice. Važno je razumjeti i cijeniti različitosti među ljudima te prepoznati da svaka osobnost nosi sa sobom jedinstvene kvalitete i sposobnosti.