Detalji vršnjačkog nasilja u Čačku! Oglasila se i škola

Milan Petrović avatar

Prema rečima direktorke škole, incident se dogodio tokom malog odmora kada je došlo do prepirke između učenika petog razreda oko zauzimanja mesta na klupi. Dečaci su insistirali da devojčice ustanu, a jedna devojčica, identifikovana kao H.V., nije ustala. Dečaci su je gurali i pokušavali da je sklone, a jedan od njih joj je nabacio prsluk na glavu i udario je u leđa zatvorenom šakom.

Devojčice su prijavile incident nastavnici matematike koja ih je uputila na stručnu službu škole. Nakon toga, školski pedagog je obavio razgovor sa devojčicama i njihovom majkom, a zatim i sa ostalim učesnicima događaja i roditeljima dečaka. Formiran je Tim za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, koji je održao sastanke i procenio da je ispoljeno nasilje na drugom nivou, uključujući guranje i udaranje.

Preporuke Tima su uključivale sastavljanje plana zaštite za sve učesnike događaja, pojačavanje vaspitnog rada, dolazak učenika na savetodavne razgovore kod školskog pedagoga, kao i izricanje vaspitnih i vaspitno-disciplinarnih mera. Odeljensko veće je sprovelo ove mere na sastanku održanom 3. aprila.

Roditelji devojčice su je odveli lekaru u čačanski Dom zdravlja, gde su lekari po službenoj dužnosti obavestili policiju o incidentu. Nadležno tužilaštvo je obavešteno i prikupljaju se neophodne informacije.

Incident u OŠ „Dragiša Mišović“ je podstakao razgovor o važnosti prevencije vršnjačkog nasilja i odgovornosti škola i roditelja u rešavanju ovakvih situacija. Nasilje među decom nije retkost, ali je važno da se odmah preduzmu adekvatne mere kako bi se zaštitila sigurnost i dobrobit svih učenika.

Škole imaju ključnu ulogu u promovisanju mirnog rešavanja sukoba i podizanju svesti o važnosti poštovanja različitosti među učenicima. Roditelji takođe igraju važnu ulogu u tome da deci prenesu vrednosti tolerancije i empatije, kao i da ih podstaknu da se obraćaju stručnim licima u slučaju da budu izloženi bilo kakvom obliku nasilja.

Prevencija vršnjačkog nasilja zahteva saradnju svih uključenih strana – škole, roditelja, učenika i lokalne zajednice. Otvorena komunikacija, osnaživanje učenika da se izraze i izraze svoje emocije na zdrav način, kao i pravovremene reakcije na nasilne incidente su ključni koraci ka stvaranju sigurnijeg okruženja za sve učenike.

Incidenti poput ovog u OŠ „Dragiša Mišović“ u Čačku treba da budu podsticaj za dublje analize problema nasilja među decom i identifikaciju efikasnih metoda sprečavanja i suzbijanja ovakvih situacija. Bezbednost i dobrobit svakog učenika treba da budu prioritet obrazovnom sistemu i zajednici u celini.

Milan Petrović avatar