Događaj koji se desio večeras u novosadskom naselju Detelinara, kada je devojka skočila pred vozilo u pokretu, potresao je zajednicu. Nesreća se dogodila u Ulici Kornelija Stankovića, a prema nezvaničnim informacijama, devojka je namerno iskočila na put. Prolaznici su odmah pozvali hitnu pomoć i policiju, koja je obavila uviđaj na licu mesta.
Identitet devojke i dalje nije otkriven, ali je rečeno da je prevezena u bolnicu radi daljeg lečenja. Ova tužna vest je podsetila ljude na važnost brige o mentalnom zdravlju i prevenciji samoubistava.
U Srbiji postoji nekoliko organizacija i institucija koje pružaju pomoć osobama koje razmišljaju o samoubistvu. Jedna od njih je SOS telefon, čiji broj je 0800/309-309, opcija 1. Ovaj telefon je otvoren 24 sata dnevno, a na njemu se javljaju stručnjaci za sprečavanje samoubistva, uključujući lekare Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“.
Pored SOS telefona, postoji i služba urgentne psihijatrije koja prima pacijente 24 sata bez zakazivanja, bez knjižice i bez plaćanja. Takođe, Centar za mentalno zdravlje takođe prima pacijente bez zakazivanja od 9 do 18 sati. Sve ove institucije su tu da pruže podršku i pomoć osobama koje se suočavaju sa mentalnim zdravstvenim problemima.
Događaj u Ulici Kornelija Stankovića je još jedan podsetnik na važnost razgovora o mentalnom zdravlju i prevenciji samoubistava. Često se ove teme tretiraju kao tabu, ali je važno otvoriti dijalog i pružiti podršku onima kojima je potrebno.
Statistike pokazuju da su samoubistva često posledica dubokih emocionalnih i mentalnih problema sa kojima osobe ne mogu da se nose samostalno. Zato je važno osigurati da imaju pristup stručnoj pomoći i podršci, kao i podizati svest o mentalnom zdravlju u zajednici.
Ova tragedija pokazuje koliko je važno prepoznati znakove upozorenja i reagovati na vreme. Osobe koje razmišljaju o samoubistvu često pokazuju određene simptome poput depresije, anksioznosti, izolacije i osećaja bespomoćnosti. Važno je obratiti pažnju na ove znakove i ponuditi pomoć i podršku.
Ukoliko se susretnete sa osobom koja iskazuje takve znakove, nemojte zanemariti njihove probleme. Slušajte ih, pokažite empatiju i ohrabrite ih da potraže pomoć stručnjaka. Važno je podići svest o tome da nije sramota tražiti pomoć za mentalne probleme, već je znak hrabrosti i brige o sebi.
Prevencija samoubistava zahteva angažovanje cele zajednice. Edukacija o mentalnom zdravlju, pružanje podrške i otvoren dijalog su ključni faktori u borbi protiv ovog ozbiljnog problema. Važno je raditi na destigmatizaciji mentalnih bolesti i omogućiti pristup kvalitetnoj mentalnoj zdravstvenoj zaštiti za sve građane.
Ovaj tragični događaj nam je pokazao koliko je važno brinuti o mentalnom zdravlju i podržati one koji se bore sa psihološkim problemima. Nijedna osoba ne bi trebalo da se oseća sama i bespomoćno u svojoj borbi sa unutrašnjim demonima. Potrebno je pružiti im podršku, razumevanje i ljubav kako bi uspeli da prevaziđu svoje probleme.
Na kraju, važno je napomenuti da se samoubistva mogu sprečiti ako se pruži adekvatna podrška i pomoć osobama koje se suočavaju sa mentalnim zdravstvenim problemima. Nema srama u traženju pomoći i svaka osoba zaslužuje priliku za srećan i ispunjen život. Otvorimo dijalog o mentalnom zdravlju, podržimo jedni druge i zajedno radimo na prevenciji samoubistava u našoj zajednici.