Ljudi imaju pasoše da bi se kretali svetom, roba ima „papire“, koji se tiču transporta, logistike i poreza. Međutim, u današnjoj proizvodnji i trgovini, proizvođačima i potrošačima više nije dovoljno da znaju samo odakle nešto dolazi i kuda ide. Sada traže digitalne pasoše i za robu.
Svaki komad proizvoda treba da ima svoju oznaku kako bi se pratilo njegovo kretanje, sastav, odakle dolazi i kako će se razgraditi ili reciklirati. Inovator dr. Srđan Krčo ističe važnost digitalnih pasoša za praćenje proizvoda kroz upotrebni vek, posebno kada je u pitanju hrana.
Na nedavno održanom Eko forumu, kompanija „Vozim na struju“ organizovala je projekte koji se bave digitalnim pasošima i deklaracijama sa novim tehnologijama sledljivosti. Digitalni pasoši omogućavaju jasan uvid u poreklo proizvoda, sastav, putanju do kupca, kao i mogućnost popravke ili recikliranja.
Primena digitalnih pasoša je široka, a u EU već postoje propisi za baterije kao potencijalno opasan proizvod za odlaganje. Ova tehnologija može doneti uštede u proizvodnji, kao i kroz reciklažu i prodaju garderobe u modnoj industriji.
Digitalni pasoši već postoje u Srbiji, a kompanija „DunavNET“ sprovela je nekoliko pilot-projekata sa firmama. Tehnologija je veoma primenjiva, a može se koristiti blokčejn tehnologija i tehnologija funkcionalnog mastila, koja omogućava jeftiniju primenu.
Srđan Krčo ističe da tehnologija funkcionalnog mastila može pomoći u brzom otkrivanju problema sa proizvodom, poput prekida „hladnog lanca“ kod hrane. Ova tehnologija posebno je korisna za proizvode koji zahtevaju stalnu temperaturnu kontrolu.
Uvođenje digitalnih pasoša za proizvode može promeniti način proizvodnje i potrošnje, smanjujući resurse, troškove i uticaj na životnu sredinu. Kompanije sve više prepoznaju važnost ovih tehnologija u modernoj proizvodnji i trgovini i koriste ih za unapređenje procesa proizvodnje i stvaranje transparentnog lanca snabdevanja.