Diplomatska pobeda predsednika Vučića! Članstvo tzv. Kosova u SE nije na dnevnom redu Komiteta ministara

Jovana Radić avatar

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije informisalo je da pitanje članstva tzv. Kosova u Savetu Evrope neće biti razmatrano na sastanku Komiteta ministara 16. i 17. maja u Strazburu, prenosi Tanjug. Ipak, postoji mogućnost da se ova tema pojavi tokom samog ministarskog sastanka, budući da je dnevni red podložan promenama. Šefica srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PS SE) Biljana Pantić Pilja izrazila je nadu da se o prijemu tzv. Kosova u SE neće raspravljati na predstojećem skupu, navodeći da su stavovi nekih zemalja, poput Italije i Francuske, možda promenjeni nakon nedavnog sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa francuskim predsednikom Emmanuelom Macronom.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope donela je 16. aprila preporuku da se tzv. Kosovo primi u članstvo SE na osnovu izveštaja Glavne izvestiteljke Dore Bakojani. Iako je Priština ispunila samo jedan od tri postavljena uslova – vraćanje zemlje manastiru Visoki Dečani na osnovu odluke ustavnog suda u Prištini, Bakojani je preporučila članstvo. Međutim, preostala dva uslova – formiranje Zajednice srpskih opština i rešavanje problema eksproprijacije zemljišta u opštinama gde većinom žive Srbi – nisu ispunjena.

Pilja ističe da je vrlo važno da se ovo pitanje ne razmatra na sastanku Komiteta ministara, budući da bi potencijalno uključivanje tzv. Kosova u članstvo SE predstavljalo ozbiljan presedan i kršenje temeljnih principa i pravila ove organizacije. Stav Srbije, kao zemlje koja nije priznala nezavisnost Kosova, je jasan da se ovaj proces mora vratiti u parlamentarne tokove i poštovati pravila Saveta Evrope, kako bi se očuvala njegova verodostojnost i integritet.

Pilja je takođe naglasila da je ovo pitanje veoma osetljivo i važno za stabilnost i budućnost regiona, te da je rešenje moguće samo kroz dijalog i poštovanje međunarodnog prava. Ukoliko se pitanje članstva tzv. Kosova u SE ne bude razmatralo na sastanku Komiteta ministara, to bi bio pozitivan korak ka očuvanju stabilnosti i mira na Zapadnom Balkanu.

Srbija je od početka jasno stavila do znanja da se suprotstavlja prijemu tzv. Kosova u međunarodne organizacije, posebno one u kojima ima nadležnost i prava zemlja-članica. Ovaj stav se zasniva na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, kao i na Ustavu Srbije koji ne priznaje nezavisnost Kosova. Stav Srbije podržali su i neki drugi članovi Saveta Evrope, poput Rusije, koja je naglasila da bi uključivanje tzv. Kosova u ovo telo bilo protivno vladavini prava i međunarodnom pravu.

Iako se situacija može promeniti tokom samog sastanka Komiteta ministara u Strazburu, trenutni dnevni red ne uključuje raspravu o ovom pitanju. Srbija i dalje zastupa stav da se rešenje za pitanje članstva tzv. Kosova u SE mora pronaći kroz dijalog, poštovanje međunarodnog prava i očuvanje stabilnosti regiona. Ako se tema ne pojavi na samom ministarskom sastanku, to bi moglo značiti da zemlje članice SE poštuju princip vladavine prava i integriteta ove organizacije. Sudbina članstva tzv. Kosova u Savetu Evrope ostaje otvorena, ali Srbija nastavlja da se zalaže za rešavanje ovog pitanja na miran i diplomatski način.

Jovana Radić avatar