Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, i ambasador SAD u Srbiji, Kristofer Hil, su posjetili toplanu Pemci 1 u Kladovu, koja je postala prvi kupac-proizvođač među toplanama u Srbiji zahvaljujući instalaciji solarnog elektrana snage 50 kW uz podršku USAID programa „Bolja energija“. Ministarka je istaknula da je kapacitet proizvodnje energije u Srbiji povećan deset puta u posljednjih godinu i po dana, s 6 MW na više od 65 MW.
Ovaj korak predstavlja veliki pomak u pravcu korištenja obnovljivih izvora energije, a toplana Pemci 1 je prva u Srbiji koja koristi kombinaciju biomase i solarne energije. Zahvaljujući donaciji Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), instalirana solarna elektrana će pomoći toplani da poveća energetsku efikasnost i smanji emisije ugljen-dioksida.
Ovo je važan korak ka smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i boljem korištenju prirodnih resursa za proizvodnju energije. Solarna energija je čista i obnovljiva opcija koja može doprinijeti smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu i klimatske promjene. Srbija ima značajan potencijal za korištenje solarnih resursa, a ovaj projekat može poslužiti kao inspiracija za druge toplane i industrijske postrojenja da pređu na zeleniju i održiviju proizvodnju energije.
USAID program „Bolja energija“ ima za cilj podržati razvoj energetski efikasnijeg i održivijeg sektora energetike u Srbiji. Kroz različite projekte i inicijative, ovaj program pomaže lokalnim zajednicama i kompanijama da pređu na čistije izvore energije i smanje svoj ekološki otisak. Instalacija solarnih elektrana je samo jedan od mnogih koraka ka ostvarenju ovih ciljeva i poboljšanju energetske efikasnosti u Srbiji.
Toplana Pemci 1 u Kladovu ima sada priliku da u potpunosti iskoristi prednosti obnovljivih izvora energije i smanji svoje troškove uz istovremeno smanjenje negativnog utjecaja na okoliš. Ovaj projekat može poslužiti kao primjer dobre prakse za druge toplane i industrijske postrojenja u Srbiji da pređu na obnovljive izvore energije i postanu energetski efikasniji.
Solarna energija ima veliki potencijal za dalji razvoj u Srbiji, a ovaj projekat je samo jedan od mnogih koji mogu doprinijeti rastuće zelene energije u zemlji. Korištenje obnovljivih izvora energije je važan korak ka smanjenju zagađenja zraka, vode i tla, te očuvanju prirodnih resursa za buduće generacije.
Ministarka Đedović Handanović i ambasador Hil su izrazili zadovoljstvo zbog uspješne realizacije ovog projekta i podrške koju USAID pruža Srbiji u tranziciji ka čistijoj i održivijoj energiji. Očekuje se da će ova solarna elektrana postati model za druge toplane i industrijska postrojenja u zemlji da pređu na obnovljive izvore energije i smanje svoj ekološki otisak.
Uz podršku programa „Bolja energija“ i sličnih inicijativa, Srbija može postati lider u korištenju obnovljivih izvora energije i smanjenju negativnog utjecaja na okoliš. Solarna energija ima ogroman potencijal za razvoj u zemlji, a ovaj projekat je samo prvi korak ka ostvarivanju tog potencijala. Srbija ima priliku da postane zelena i održiva država koja brine o budućnosti svojih građana i životne sredine.