ĐEDOVIĆ HANDANOVIĆ: Memorandum u oblasti nuklearne energije

Milan Petrović avatar

Ministarstvo rudarstva i energetike danas je potpisalo Memorandum o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Republici Srbiji. Memorandum je potpisan u prisustvu premijera Miloša Vučevića, a cilj je okupljanje stručnjaka iz zemlje i inostranstva kako bi se istražile mogućnosti za uspostavljanje programa za mirnodopsku primenu nuklearne energije u Srbiji.

Ministarka Dubravka Đedović Handanović istaknula je važnost razmatranja korišćenja nuklearne energije u Srbiji u kontekstu energetske i nacionalne bezbednosti. Izrada preliminarne tehničke studije trebala bi da pruži analizu dostupnih tehnologija, prednosti i mane mogućih rešenja, kao i ekonomske i tržišne parametre za gradnju nuklearnih elektrana.

Korišćenje nuklearne energije predviđeno je i u nekim strategijskim dokumentima Srbije, poput Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana i nove Strategije razvoja energetike. Ministarka je naglasila da postoji potreba za razvojem stručnih znanja i jačanjem kapaciteta u institucijama kako bi se donele informisane odluke o korišćenju nuklearne energije.

Sandra Dokić, državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine, istakla je značaj korišćenja nuklearne energije u kontekstu klimatskih politika Evropske unije i postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine. U Evropi već 26% električne energije dolazi iz nuklearnih elektrana, a zemlje poput Poljske planiraju izgradnju novih nuklearnih reaktora.

Dr Miroslav Trajanović, državni sekretar u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, istakao je podršku ministarstva u unapređenju profesionalnih kapaciteta potrebnih za izgradnju nuklearnih elektrana. Nuklearna energija može se koristiti u različitim oblastima poput energetike, medicine i nauke, a mnoge evropske zemlje odlučile su se za korišćenje ove vrste energije.

Đurica Tankosić, međunarodni ekspert, istakao je da Srbija ima potencijal za razvoj nuklearne energije te da je važno nastaviti tamo gde smo stali osamdesetih godina prošlog veka kada su postojale ambicije za izgradnju nuklearnih postrojenja. Činjenica da Srbija već ima tehnološki i resursni potencijal predstavlja prednost u odnosu na neke druge zemlje.

Miodrag Mesarović, međunarodni ekspert, podsetio je da se danas u 32 zemlje širom sveta koristi nuklearna energija za proizvodnju električne energije te da je potrebno pratiti trendove i kapacitete u ovoj oblasti. Potpisnici Memoranduma su instituti, fakulteti, naučne institucije i energetska preduzeća koji će sarađivati na razvijanju programa za korišćenje nuklearne energije u Srbiji.

Potpisivanjem Memoranduma otvara se mogućnost za dalje istraživanje i razvoj nuklearne energije u Srbiji, uz stručnu podršku i saradnju sa relevantnim institucijama i stručnjacima iz ove oblasti. Nuklearna energija može predstavljati važan deo energetskog miksa Srbije u budućnosti, uz sprovođenje neophodnih mera sigurnosti i zaštite životne sredine.

Milan Petrović avatar