Danas je srijeda, 10. avgust, 222. dan 2022. Do kraja godine ima 143 dana.
Na današnji dan, vojska njemačkog cara Ota Prvog potukla je Mađare u bici kod Lehfelda, čime je otklonjena opasnost mađarske invazije. U 1627. godini, francuski kardinal Arman Žan di Plesi Rišelje, na čelu kraljevskih trupa, otpočeo je opsadu La Rošela, uporišta hugenota (francuskih protestanata), koje je zauzeo 14 mjeseci kasnije.
Na današnji dan 1675. godine, položen je kamen-temeljac Kraljevske opservatorije u južnom londonskom predgrađu Grinič, preko kojeg prolazi nulti meridijan. Opservatorija je izgrađena radi izučavanja položaja zvijezda, što je bilo posebno značajno za navigaciju. Za prvog kraljevskog astronoma i šefa opservatorije postavljen je Džon Flemstid.
U 1792. godini, u Francuskoj je ukinuta monarhija i zbacio je kralja Luj Šesnaesti, nakon što je istog dana hiljade građana Pariza upalo u palatu Tiljerije i masakriralo kraljevsku švajcarsku gardu. U Velikoj Britaniji 1842. godine ženama i dječacima mlađim od 10 godina zakonom je zabranjen rad u podzemnim kopovima rudnika.
Rođen je ruski kompozitor Aleksandar Konstantinovič Glazunov 1865. godine, izraziti simfoničar, koji je bio jedan od posljednjih sljedbenika ruske nacionalne škole. Njegova djela obuhvataju simfonijsku poemu „Stenjka Razin“, balet „Rajmonda“, simfonije, dva klavirska koncerta, koncert za saksofon, kamernu muziku i solo-pjesme.
Srpski knez Milan Obrenović izdao je 1878. godine ukaz o „ustrojstvu Vojnog muzeja“ radi prikupljanja i čuvanja trofeja iz ratne istorije. Muzej se nalazio u prepravljenoj džamiji na platou Gornjeg grada Beogradske tvrđave na Kalemegdanu. Tadašnja štampa je pisala o Vojnom muzeju kao ponosu Beograda, čije su istorijske zbirke pobudile veliko interesovanje u narodu.
Rođen je srpski kompozitor i muzički pisac Isidor Bajić 1878. godine, koji je bio nastavnik muzike u Srpskoj gimnaziji, horovođa i organizator muzičkog života u Novom Sadu. Bajić je posebnu pažnju posvetio obradi srpske narodne muzike, a bavio se i teorijom muzike. Njegova djela obuhvataju operu „Knez Ivo od Semberije“, zbirku solo pjesama „Pjesme ljubavi“ i horske pjesme poput „Sokoli“ i „Ej, ko ti kupi“.
Ruska flota je 1904. godine u rusko-japanskom ratu pretrpjela teške gubitke u borbi s japanskim ratnim brodovima, pri pokušaju da se probije iz blokirane luke „Port Artur“. U Bukureštu je 1913. godine Grčka, Rumunija, Srbija i Crna Gora potpisale ugovor o miru s poraženom Bugarskom, kojim je okončan Drugi balkanski rat i precizirane granice Bugarske prema Rumuniji i Srbiji.
Francuska je 1914. godine u Prvom svjetskom ratu objavila rat Austro-Ugarskoj. Japan je 1945. godine u Drugom svjetskom ratu ponudio saveznicima predaju, pod uslovom da car Hirohito zadrži prijesto. Umro je srpski filmski režiser Vojislav Nanović 1983. godine, koji je bio jedan od pionira jugoslovenskog filma poslije Drugog svjetskog rata.
Šefovi arapskih država većinom glasova osudili su 1990. godine iračku okupaciju Kuvajta, dok je irački predsjednik Sadam Husein pozvao muslimane da otpočnu „džihad“ protiv stranih trupa i korumpiranih arapskih vođa. Spisateljica Taslima Nasrin izbjegla je u Švedsku 1994. godine nakon prijetnji islamskih fundamentalista u Bangladešu da će je ubiti.
U 2004. godini, iz masovne grobnice u Sijekovcu, kod Srpskog Broda, ekshumirani su posmrtni ostaci 59 žrtava, među kojima osamnaestoro djece. U istoj godini, Bangladeš je pogodila najveća poplava od 1998. godine, u kojoj je stradalo više od 700 ljudi i naneta šteta od 6,6 milijardi dolara.
Predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić i premijer Milorad Dodik su 2006. godine zajednički podnijeli krivičnu prijavu protiv ratnog komandanta takozvane Armije BiH Atifa Dudakovića zbog ratnih zločina. Princ Al Muhtadi Bila, stariji sin brunejskog sultana Hasana Bolkije, proglašen je 1998. godine nasljednikom prijestola.
Nastavite pratiti nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.