Današnji datum, 18. maj 2024. godine, obiluje važnim događajima iz prošlosti. Na današnji dan, 1711. godine, rođen je Josip Ruđer Bošković, srpski matematičar, fizičar, astronom, filozof, pjesnik i univerzitetski profesor. Bio je jedan od najvećih uma nauke svog vremena, preteča Alberta Ajnštajna jer je smatrao vrijeme i prostor relativnima. Objavio je mnoga djela na latinskom, italijanskom i francuskom jeziku, među kojima su „Theoria philosophiae naturalis redacta ad unicam legem virium in natura existentium“ i „O svjetlu“.
Španci su na današnji dan, 1781. godine, pogubili peruanskog revolucionara Tupaka Amarua Drugog, koji je predvodio pobunu Indijanaca protiv španskih osvajača. U godini 1799. umro je francuski pisac Pjer Ogisten Karon de Bomarše, vjesnik Francuske revolucije, poznat po komedijama „Seviljski berberin“ i „Figarova ženidba“.
Jedan od istaknutih vojskovođa 18. vijeka, ruski generalisimus Aleksandar Vasiljevič Suvorov, umro je 1800. godine. Pod njegovom komandom, ruske trupe su izvojevale 57 pobjeda, a Suvorov se posebno proslavio osvajanjem sjeverne Italije. Uvođenjem Ordena „Suvorov“ za visoke vojničke vrline 1942. godine, Suvorov je dobio priznanje za svoje vojničko umijeće.
Na današnji dan, 1803. godine, Velika Britanija je objavila rat Francuskoj zbog Napoleonove vojne kampanje u Italiji i Švajcarskoj. Napoleon Bonaparte je 1804. godine proglašen carem Francuske, a decembra iste godine krunisan kao Napoleon Prvi.
Austrijski šahovski velemajstor Vilhelm Štajnic, prvi zvanični svjetski šampion, rođen je 1836. godine. Osvojio je titulu svjetskog šahovskog prvaka 1886. godine pobjedom nad Johanesom Cukertortom. Štajnic je zabilježio i značajne uspjehe u mečevima sa drugim šahovskim majstorima.
Ruski car Nikolaj Drugi Aleksandrovič Romanov, posljednji monarh Rusije, rođen je 1868. godine. Vladajući od 1894. do zbacivanja u Oktobarskoj revoluciji 1917. godine, Nikolaj i njegova porodica su ubijeni u julu 1918. u Jekaterinburgu po naredbi Vladimira Lenjina.
Bertrand Rasel, engleski filozof, matematičar i pisac, rođen je 1872. godine. Dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1950. godine, Rasel je bio poznat po svojim djelima kao što su „Principi matematike“, „Istorija zapadne filozofije“ i „Praksa i teorija boljševizma“.
Njemački arhitekta Valter Adolf Gropijus, osnivač arhitektonske škole „Bauhaus“, rođen je 1883. godine. Bauhaus, škola koja je značajno uticala na arhitekturu 20. vijeka, temeljila se na Gropijusovoj ideji o sjedinjavanju umjetnosti i zanatstva pod okriljem arhitekture.
Američki filmski režiser Frenk Kapra, poznat po sjajnim komedijama sa satiričnom notom, rođen je 1897. godine. Kapra je tri puta dobio nagradu „Oskar“, a među njegovim filmskim ostvarenjima su „Gospodin Dids ide u grad“, „Ne možete to ponijeti sa sobom“ i „Ovo je divan život“.
Prva međunarodna konferencija za obustavljanje trke u naoružanju i sprečavanje ratova održana je u Hagu 1899. godine. Konferencija je bila važan korak ka stvaranju međunarodnih normi o ljudskim pravima i miru.
Gustav Maler, austrijski kompozitor i dirigent, umro je 1911. godine. Stvarao je kompozicije izrazitog dramskog naboja inspirisane Betovenom i Vagnerom, a među njegovim djelima su deset simfonija i ciklusi solo pjesama poput „Pjesme o zemlji“ i „Pjesme mladića-putnika“.
Engleska balerina Margot Fontejn, jedna od najvećih balerina 20. vijeka, rođena je 1919. godine. Fontejn je osvojila svjetsku slavu igrajući niz uloga u klasičnim baletima kao što su „Žizele“, „Labudovo jezero“ i „Začarana ljepotica“.
Poljski rimokatolički sveštenik Karol Vojtila, postao je papa Jovan Pavle Drugi 1978. godine, postavši prvi neitalijanski papa poslije 455 godina. Jovan Pavle Drugi je bio poznat po svojim naporima za promociju mira i ljudskih prava
Na današnji dan, 1941. godine, Ante Pavelić, poglavnik ustaške Nezavisne države Hrvatske, potpisao je ugovor sa italijanskim fašističkim vođom Benitom Musolinijem o predaji dijelova Hrvatske Italiji.1944. godine savezničke jedinice su izbile nacističke trupe iz italijanskog manastira Monte Kasino, koji je bio potpuno razoren. Manastir je bio tretiran kao legitiman vojni cilj jer su Nijemci iz njega dejstvovali.
Na današnji dan, 1954. godine, stupila je na snagu evropska konvencija o ljudskim pravima. Ova konvencija je značajan korak ka zaštiti ljudskih prava širom Evrope.
Dženet Renkin, američka pacifistkinja i prva žena koja je postala član Kongresa SAD, umrla je 1973. godine. Kao ubijeđeni antimilitarista, Renkin je bila poznata po svojim naporima za promociju mira i nenasilja.
Pablo Rajo Montano, jedan od najtraženijih narko-dilera na svijetu, uhapšen je 2006. godine u Brazilu. Njegovo hapšenje predstavljalo je značajan korak u borbi protiv međunarodnog krijumčarenja droge.
Na današnji dan, 2006. godine, Vrhovni sud Srbije potvrdio je presudu kojom su četvorica pripadnika paravojne formacije „Osvetnici“ proglašeni krivim za ratni zločin u Sjeverinu 1992. godine. Osuđeni su na kazne zatvora od 15 do 20 godina.
Ovi događaji su samo neki od važnih istorijskih događaja koji su se desili na današnji dan, 18. maja. Svaki od njih je ostavio dubok trag u istoriji i ima važnu ulogu u oblikovanju svijeta u kojem živimo danas.