Pregovori o minimalnoj ceni rada za 2021. godinu počinju danas. Zakonski, ovi pregovori moraju biti završeni do 15. septembra. Ministar rada Zoran Đorđević izjavio je da Srbija do 2025. godine treba dostići prosečnu platu od 900 evra i penziju od 440 evra. Sindikati traže da minimalac bude najmanje 300 evra, što odgovara vrednosti minimalne potrošačke korpe, dok je prošle godine vlada povećala minimalnu cenu rada sa 27.000 dinara na oko 30.000 dinara.
Direktor UPS-a, Nebojša Atanacković, predlaže da se privremeno zamrzne minimalna cena rada dok se ne formira nova vlada ili da se odlože odluke o povećanju minimalca do kraja godine. Predstavnici sindikata, poslodavaca i vlade će u petak razgovarati o ceni minimalca za 2021. godinu. Oni će izneti svoje predloge, a pregovori će biti sprovedeni nakon toga.
Sindikati se nadaju da će doći do dogovora, s obzirom na ekonomsku situaciju koju je pandemija COVID-19 dodatno usložnila. Industrija traži oko 50.000 radnika u Nemačkoj, ali mnogi ne žele da se presele zbog straha od virusa. Pored toga, pandemija je dovela do smanjenja potražnje za određenim profesijama i zanimanjima.
U Srbiji, ove godine je zaposleno više od 1.400 osoba sa invaliditetom, a broj oglasa za posao je u porastu. Program „Moja prva plata“ pruža veliku šansu za 10.000 mladih ljudi u Srbiji da pronađu posao. Napori se čine kako bi se osiguralo zadržavanje radnika i stvaranje dobrih uslova za rad, u skladu sa ciljevima programa „Srbija 2025“.
Finansijski ciljevi postavljeni za 2025. godinu smatraju se realnim, iako sindikati žele veće povećanje minimalca. Moguće je da vlada uvede minimalnu zaradu ukoliko ne postigne saglasnost sa sindikatima i poslodavcima, ali se očekuje da će doći do dogovora i sprovedenih mera.