Izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima omogućile su da se sprovedu i na starim automobilima, poznatim kao oldtajmeri, zahvaljujući donošenju Pravilnika o utvrđivanju statusa vozila od istorijskog značaja. Sada je moguće registrovati motorna i priključna vozila koja su proizvedena ili registrovana pre 30 godina i više, uz uslov da su u voznom stanju i održavana u originalnom ili približno originalnom stanju.
Međutim, ljubitelji oldtajmera smatraju da novim pravilnikom nisu mnogo dobili, jer su već znali šta se i kako može registrovati. Oni se nadaju da će se u budućnosti promeniti i porezi za ove automobile, uz mogućnost jeftinijih registracija i specijalnih tablica. Trenutno, vlasnici oldtajmera u Srbiji plaćaju poreze prilikom registracije, ali nemaju beneficije kao vlasnici vozila starih do 20 godina.
Novi pravilnik precizno propisuje postupke utvrđivanja statusa vozila od istorijskog značaja, kao i način evidentiranja i izgled potvrde o ovim vozilima. Agencija za bezbednost saobraćaja vodiće evidenciju o vozilima od istorijskog značaja, a vozila se razvrstavaju u tri klase: standardno istorijsko vozilo, replika i reprodukcija.
Proces registracije oldtajmera obuhvata proveru usaglašenosti vozila sa dokumentacijom, kao i tehničko ispitivanje očuvanosti i funkcionalnosti. Troškove pregleda snosi podnosilac zahteva, osim ukoliko postoji važeća FIVA karta, što olakšava proceduru. Potvrda o vozilu od istorijskog značaja važi deset godina ili do nastanka bitnih promena na vozilu.
Nadamo se da će novi pravilnik omogućiti vlasnicima oldtajmera lakšu registraciju, uz smanjenje poreza i beneficije poput jeftinijih registracija.