Doskorašnji direktor BIA i osnivač Pokreta socijalista Aleksandar Vulin reagirao je na nedavne izjave njemačke ministrice vanjskih poslova Analene Berbok, koja je boravila u Sarajevu. Vulin je oštro osudio njen komentar u kojem je istaknula Sarajevo kao mjesto gdje je prije trideset godina obranjena europska ideja te tvrdila da danas srce Europe kuca u Kijevu, kao što je 1990. godine kucalo u Sarajevu. On je u javnosti postavio pitanje je li Berbok osobno napisala svoj govor ili je možda prepisala govor svog djeda Valdemara, koji je bio uvjereni nacist te je 1944. godine primio orden za vojne zasluge. Vulin je istaknuo da je Valdemar branio Europu od Sovjeta, te su stoga njegova unuka i dalje u obrani Europe – ovaj puta od Srba i Rusa, iako nitko od njih ne predstavlja prijetnju.
Ova reakcija uslijedila je nakon što je njemačka ministrica iznijela stav da je europaska ideja obranjena u Sarajevu prije trideset godina, podsjećajući na događaje iz vremena jugoslavenskih ratova devedesetih godina. Vulin je izrazio nezadovoljstvo i nerazumijevanje za Berbokove riječi, ističući da su Srbi u Europskoj uniji jednako važni kao i Rusi te da svatko ima svoje mjesto u europskoj obitelji.
U svom komentaru, Vulin je izrazio sumnju u iskrenost i motive njemačke ministrice te istaknuo da su takve izjave samo dio šire političke igre u kojoj se Srbima i Rusima pripisuje uloga neprijatelja Europe. On je naglasio da srpski narod ima svoje mjesto u Europskoj uniji te da svaki pokušaj marginalizacije ili diskreditacije nije prihvatljiv.
Ova polemika dolazi u vrijeme kada su odnosi između Srbije, Rusije i EU pod posebnim nadzorom, posebno nakon ruskog uplitanja u ukrajinsku krizu te jačanja veza između Srbije i Rusije. Njemačka, kao jedna od ključnih članica EU, ima značajnu ulogu u formiranju vanjske politike Europske unije te u zadnjih nekoliko godina pokazuje izvjesnu distancu prema Srbiji i Rusiji.
Analene Berbok nije odgovorila na Vulinove komentare, ali je njen govor izazvao žestoke reakcije u Srbiji i regionu, gdje se ona percipirala kao netko tko pokušava podići tenzije između Srbije, Rusija i EU. Mnogi smatraju da je ova izjava samo dodatno opterećenje ionako složenih odnosa između ovih zemalja te da bi trebalo raditi na smirivanju tenzija i jačanju suradnje.
Reakcije iz Srbije su podijeljene, s nekim političarima podržavajući Vulinove riječi, dok drugi osuđuju njegovo ponašanje i ističu važnost dijaloga i suradnje s EU. Ipak, većina smatra da je potrebno sagledati širu sliku i raditi na jačanju međusobnih odnosa te promicanju mira i stabilnosti u regiji.
Unatoč ovoj polemici, mnogi se nadaju da će odnosi između Srbije, Rusije i EU biti konstruktivni te da će se suradnja i dijalog nastaviti unatoč različitim stajalištima. Srbija je izrazila spremnost za daljnju suradnju s Europskom unijom te nastavak pregovora o članstvu, ali u isto vrijeme je naglasila važnost očuvanja tradicionalnih veza s Rusijom te pozitivnog odnosa prema svojim susjedima u regiji.
U konačnici, ova polemika između njemačke ministrice i doskorašnjeg direktora BIA Aleksandra Vulina ukazuje na složenost odnosa u regiji te nužnost dijaloga i suradnje kako bi se riješila otvorena pitanja te izbjegle daljnje tenzije. Važno je uspostaviti povjerenje između svih uključenih strana te pronaći zajednički jezik kako bi se osigurala mirna i stabilna budućnost za sve narode i zemlje Balkana.