Dronovi kao pomoć hitnim službama u vanrednim situacijama

Milan Petrović avatar

Besprekorno dizajnirani i izuzetno korisni, dronovi kompanije Brink pružaju neophodnu podršku u hitnim situacijama. U pitanju je američka kompanija koja je poslala stotine svojih dronova u Ukrajinu, kako bi pomogli u istrazi pogođenih područja nakon ruskog bombardovanja i pronašli preživele.

Dronovi Brink-a igraju ključnu ulogu u Ukrajini, gde su korišćeni kao sredstvo za ratovanje i spasavanje. Nazvani Limur 2, ovi dronovi su proizvedeni u Pentagonu, tačnije u fabrici za proizvodnju dronova. Njihova sposobnost da se nose sa ekstremnim situacijama, kao i da pruže pomoć u stvaranju 3D karte razrušenih područja, čine ih nezamjenjivim uređajem za spašavanje.

Jedan od inženjera u kompaniji Kolin Bel objašnjava da dronovi Brink-a koriste specijalnu lasersku tehnologiju kako bi skenirali prostorije razrušenih zgrada i napravili 3D mapu koja omogućava spašavanje osoba koje su zatrpane ispod ruševina. Ova tehnologija se također koristi u vozilima bez vozača.

Pomoću termalnih kamera, dronovi mogu da lociraju osobe koje bi mogle biti zarobljene u ruševinama i uspostave kontakt sa njima. Takođe, opremljeni su mikrofonima i zvučnicima koji omogućavaju dvosmernu komunikaciju sa osobama koje su u opasnosti.

Dronovi Limur su prvi put testirani u februaru 2023. godine, kada je zemljotres pogodio Tursku i Siriju. Tada su pomogli spasiocima da pronađu preživele ispod ruševina. Brink tvrdi da su poslali oko 60 dronova u Ukrajinu kako bi pomogli u misijama potrage i spašavanja.

Kompanija Brink sada radi na obuci timova za korišćenje novih dronova u Ukrajini. Takođe, dobijaju povratne informacije o proizvodu sa ciljem da poboljšaju svoju tehnologiju i proizvode. Veruju da će njihovi dronovi sledeće generacije biti korišćeni od strane policijskih službi, kao i za pregovore sa kriminalcima koji su možda uzeli taoce. Navode da već imaju porudžbine od njujorške policije.

Ovo je samo jedan od primera inovacija u oblasti bespilotnih letelica koje imaju potencijal da promene način na koji se reaguju u hitnim situacijama. Bespilotne letelice su se pokazale kao ključni alati u spašavanju ljudskih života i istrazi pogođenih područja, a kompanija Brink je definitivno na pravom putu da učini još veći korak u tom pravcu.

U zaključku, dronovi kompanije Brink su se pokazali kao izuzetno korisni u hitnim situacijama, omogućavajući spasilačkim timovima da brzo i efikasno reaguju u potrazi za preživelima. Njihova sposobnost da se nose sa ekstremnim situacijama, kao i da pruže neophodnu podršku u stvaranju 3D mapa razrušenih područja, čini ih nezamjenjivim uređajem za spašavanje. Kompanija Brink radi na unapređenju svoje tehnologije kako bi njihovi dronovi bili još efikasniji u hitnim situacijama, te se nadaju da će njihovi dronovi sledeće generacije biti korišćeni širom sveta kako bi spasili što više ljudskih života.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: