Dunavski koridor kao pista, menja se slika cele istočne Srbije (FOTO)

Milan Petrović avatar

Deonica Dunavskog koridora, koja se proteže od skretanja sa auto-puta do Požarevca i od Velikog Gradišta prema Golupcu, danas je puštena u saobraćaj između 11 i 11:30 časova. Ova deonica je ukupne dužine 32 kilometra, a puštena u saobraćaj je dužina od 21 kilometar na prvoj deonici, počevši od mosta preko reke Jezava, kao i 10,85 kilometara na trećoj deonici od početka obilaznice oko Velikog Gradišta do mesta Ponikve. Iz Koridora Srbije su istakli da su radovi sprovedeni uz asistenciju policije i da je sve proteklo u najboljem redu.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, najavio je na svečanom otvaranju da će ceo Dunavski koridor biti otvoren najkasnije u februaru ili martu sledeće godine. Ukupna dužina brze saobraćajnice iznosi 67,94 kilometra, a nakon otvaranja ove deonice, radovi na preostalim delovima trase će se nastaviti. Na ovoj saobraćajnici gradi se ukupno 62 objekta, od kojih je 22 već završeno, a takođe se gradi šest petlji, od kojih su tri završene, dok su dve u rekonstrukciji, a jedna u izgradnji. Planira se izgradnja 16 kružnih raskrsnica, od kojih je devet već završeno.

Izgradnjom Dunavskog koridora, povezaće se Požarevac, Veliko Gradište i Golubac sa Beogradom, čime će se vreme putovanja od Beograda do Golupca skratiti na sat i 20 minuta. Brza saobraćajnica je projektovana za brzinu od 100 kilometara na sat. Na prvoj deonici završeno je 14 objekata, uključujući četiri mosta, tri pločasta propusta i sedam nadvožnjaka, pri čemu je najduži most preko Velike Morave, dugačak 355 metara. Takođe, završene su četiri kružne raskrsnice i tri petlje.

Na trećoj deonici planirano je puštanje u saobraćaj između obilaznice oko Velikog Gradišta i mesta Ponikve, gde se nalazi šest objekata – dva mosta, dva nadvožnjaka i dva mosta-prolaza, od kojih je najduži most preko reke Pek, dug 202 metra. Takođe, završene su i četiri kružne raskrsnice na ovom delu trase.

Tokom izgradnje ovih deonica, u nasip je uloženo značajnih količina materijala: 1.378.407 kubnih metara, 237.000 tona asfalta, 468.177 metara kubnih kamena, 2.675 tona čelika, 21.627 kubnih metara betona, 131 kilometar elasto-odbojne ograde i 66 kilometara žičane ograde. Ovaj projekat je od velike važnosti za nacionalne interese u oblasti saobraćajne infrastrukture i ima značajan uticaj na razvoj i unapređenje ekonomskih i privrednih oblasti, ne samo Republike Srbije, već i lokalnih zajednica, posebno u Istočnoj Srbiji.

Gradnja brze saobraćajnice započela je u novembru 2021. godine, a ukupna vrednost radova iznosi 337 miliona evra. Izvođač radova je kineska kompanija Shandong Hi-Speed Group, dok su podizvođači domaće firme. Ovaj projekat je deo šire strategije unapređenja saobraćajne infrastrukture u Srbiji, koja ima za cilj poboljšanje transportne povezanosti, skraćivanje vremena putovanja i povećanje efikasnosti transporta.

Dunavski koridor predstavlja ključnu trasu koja će dodatno povezati važne regionalne tačke, unaprediti putnički i teretni saobraćaj, a sve to u cilju ekonomskog rasta i razvoja Srbije. Očekuje se da će završetak celokupnog koridora doneti brojne benefite, kako za stanovništvo, tako i za privredu, otvarajući nove mogućnosti za razvoj lokalnih zajednica i privlačenje investicija. Sa svakim novim delom koji se otvara, Srbija se sve više povezuje sa regionalnim i evropskim putevima, što je od suštinskog značaja za njen dalji razvoj.

Milan Petrović avatar