Dvesta godina od rođenja Stefana Mitrova LJubiše, pripovedača i velikog borca za svoj rod

Tamara Nikolić avatar

Stefan Mitrov Ljubiša bio je izvanredni pripovedač, književnik i borac za srpski jezik. Rođen je 1824. godine u Paštrovićima i ostavio je značajno kulturno nasleđe. Bio je ponosan, častan i borac za svoj narod i pravoslavnu veru. Potekao je iz hercegovačke porodice junaka i sveštenika, što je dodatno pojačalo njegovu posvećenost srpskom jeziku.

Stefan Mitrov Ljubiša bio je jedan od najistaknutijih članova Narodne stranke i borio se za ravnopravnost jezika, pravo veroispovesti i ekonomski razvoj Boke i Dalmacije. Svoj program je izneo na Bokeškoj skupštini 1848. godine, ali mu je ubrzo oduzet poslanički mandat zbog njegove nacionalne pripadnosti i vere.

U zrelijim godinama posvetio se spisateljstvu, a prva samostalna pripovetka koju je napisao bila je „Šćepan Mali“ inspirisana Njegoševim spevom. Objavio je još nekoliko dela poput „Prodaje patrijarha Brkića,“ „Kanjoša Macedonovića“, „Skočiđevojke“ i „Gorde“. Njegove priče su štampane kako latinicom tako i ćirilicom i prevodene su na mnoge jezike poput češkog, ruskog, engleskog, nemačkog, francuskog, italijanskog, poljskog i bugarskog.

Stefan Mitrov Ljubiša je bio posebno poznat po osluškivanju zvuka narodnog govora u svojim pričama, a bio je veliki poznavalac svog kraja i pun ljubavi prema Boki i njenim žiteljima. Njegove priče su označile novinu u srpskoj književnosti tog vremena.

Pored toga, postoji nesigurnost oko tačnog imena Stefana Mitrova Ljubiše, jer se u literaturi javljaju različiti potpisi poput Stefana, Stevana i Stjepana. Ipak, njegovo delo ostaje prepoznatljivo i cenjeno kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.

Stefan Mitrov Ljubiša je ostavio neizbrisiv trag u srpskoj književnosti i kulturi, a njegova dela i danas se čitaju i proučavaju zbog njihove vrednosti i značaja. Njegova posvećenost srpskom jeziku, borba za nacionalne interese i likovno bogatstvo u njegovim pričama čine ga istinskim velikanom srpske književnosti.

Njegova dela su postala deo kulturne baštine naroda na Balkanu i šire, a elektronska izložba Biblioteke Matice srpske u Novom Sadu je prilika da se podsetimo njegovog života, dela i doprinosa srpskoj književnosti. Stefan Mitrov Ljubiša ostaje značajan i neizostavan deo srpske kulturne istorije i inspiracija za nove generacije pisaca i književnika.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: