Džefri Saks o NATO bombardovanju 1999: Ideja je bila da se razbije Srbija i postavi Bondstil na Balkanu

Jovana Radić avatar

Profesor sa Kolumbijskog univerziteta, Džefri Saks, nedavno je izjavio da je NATO bombardovanje Beograda 1999. godine imalo za cilj da se razbije Srbija i postavi Bondstil na Balkanu. On je istakao da je ova akcija bila prvi rat u Evropi posle Drugog svetskog rata i da je trajala 78 dana kako bi se promenile granice jedne evropske države. Saks smatra da je odluka o bombardovanju bila nezakonita jer nije bilo ovlašćenja Ujedinjenih nacija.

U intervjuu novinaru Pirsu Morganu, Saks je objasnio da je cilj NATO bombardovanja bio da se Kosovo stvori kao enklava i da se na jugozapadnom Balkanu postavi Bondstil, najveća NATO baza na Balkanu. On je kritikovao SAD zbog ulaska u ilegalne ratove, uključujući Avganistan, Irak, Siriju, i Libiju. Saks je posebno naglasio da su SAD ilegalno intervenisale u ovim zemljama tokom Obamine administracije, navodeći da su CIA i NATO sprovodili nezakonite akcije za rušenje režima i promenu vlasti.

Profesor Saks je takođe citirao knjigu profesorice Lindzi O’Orurk, u kojoj se tvrdi da su SAD sprovele 64 tajne operacije promene režima u periodu od 1947. do 1989. godine, sa CIA uključenom u većinu njih. On je izrazio svoje nezadovoljstvo američkim vojnim intervencijama i tvrdio da su to bile besmislene akcije bez stvarnog osnova. Saks je rekao da je tokom svog života video mnogo američkih ratova i da je umoran od njih.

Ove izjave profesora Saksa izazvale su polemike i rasprave o ulozi SAD u međunarodnim sukobima i vojnim intervencijama. Mnogi analitičari ističu potrebu za transparentnošću i odgovornošću u vojnim akcijama, kako bi se izbegle nezakonite aktivnosti i zloupotrebe vojne moći. Takođe, postavlja se pitanje o ulozi NATO saveza na Balkanu i njegovoj politici prema ovom regionu, posebno u kontekstu postavljanja vojnih baza i uticaja na državnu suverenost.

Ova tema je od velikog značaja za regionalnu stabilnost i bezbednost, te za odnose između Srbije i NATO saveza. Kritike na račun vojnih intervencija u prošlosti i pokušaji da se razumeju motivi i posledice ovakvih akcija mogu doprineti boljem razumevanju međunarodnih odnosa i politike bezbednosti. Profesor Saks je postavio važna pitanja o ulozi SAD u svetu i potrebi za promenom vojne strategije kako bi se izbegle konflikte i očuvala bezbednost regiona.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: