Američka ministarka finansija Janet Yellen pozvala je zemlje sa tržišnom ekonomijom da podignu „zid protiv Kine“ zbog njenih industrijskih politika koje podržava država. Ova politika prema Kini je ključna tema koju Yellen promoviše na sastanku Grupe sedam (G7) finansijskih ministara u italijanskom odmaralištu Streza. Yellen je takođe izjavila da od ministara finansija G7 i guvernera centralnih banaka traži „opšti dogovor o konceptu“ plana da se prihodi od oko 300 milijardi dolara zamrznute ruske imovine iskoriste za podršku Ukrajini.
Ova izjava dolazi u kontekstu sve većih tenzija između Sjedinjenih Američkih Država i Kine u vezi sa trgovinskim sporazumima, tehnološkim inovacijama i ljudskim pravima. Sjedinjene Američke Države su već sprovele niz mera kako bi ograničile ekonomske veze sa Kinom, uključujući ograničenja na tehnološke kompanije poput Huaweija i zabranu uvoza proizvoda od određenih kineskih kompanija koje se sumnjiče za kršenje ljudskih prava.
Ministarka finansija Janet Yellen ističe važnost jačanja saradnje među zemljama sa tržišnom ekonomijom kako bi se suprotstavile agresivnim politikama Kine koje ugrožavaju fer tržišnu konkurenciju. Kina je postala jedna od najvećih ekonomija na svetu, ali je takođe suočena sa kritikama zbog nedostatka transparentnosti, nedovoljne zaštite intelektualne svojine i prakse subvencionisanja domaćih industrija koje otežavaju poslovanje stranih kompanija.
Na sastanku G7 finansijskih ministara u Strezi, ministarka Yellen insistira na potrebi uspostavljanja zajedničke strategije za suočavanje sa izazovima koje predstavlja Kina. Osim toga, ona traži podršku za plan da se prihodi od zamrznute ruske imovine iskoriste za podršku Ukrajini, koja se suočava sa agresijom Rusije na svojoj teritoriji.
Sjedinjene Američke Države su već primenile niz sankcija protiv Rusije u vezi sa ukrajinskom krizom, uključujući zamrzavanje imovine ruskih zvaničnika i ograničenja na ruske finansijske institucije. Plan da se prihodi od zamrznute ruske imovine iskoriste za podršku Ukrajini predstavlja dodatni korak u pritisku na Rusiju da prekine svoje agresivno ponašanje u regionu.
Ovakva politika koju sprovode Sjedinjene Američke Države i druge zemlje G7 pokazuje koliko je važno održavati jedinstvo među demokratijama kako bi se suprotstavile autoritarnim režimima i agresivnim državama poput Kine i Rusije. Jačanje saradnje među zemljama sa tržišnom ekonomijom može doprineti očuvanju fer tržišne konkurencije i zaštiti demokratskih vrednosti u svetu.
Ova tema će sigurno biti glavna tema rasprava na sastanku G7 finansijskih ministara u Strezi i može imati dalekosežne posledice na međunarodnu politiku i ekonomiju. Sjedinjene Američke Države će nastaviti sa svojom politikom suzbijanja agresivnih politika Kine i Rusije, dok će istovremeno tražiti podršku od svojih saveznika u očuvanju globalne stabilnosti i sigurnosti. Kako će se ova situacija dalje razvijati, ostaje da se vidi, ali je sigurno da će uloga zemalja sa tržišnom ekonomijom biti od presudnog značaja u oblikovanju budućnosti međunarodnih odnosa.