Američka svemirska agencija NASA lansirala je letjelicu 2022. godine kako bi gađala asteroid Dimorfos. Cilj ove misije bio je dokazati da postoji tehnologija koja može preusmjeriti putanju potencijalno opasnih asteroida koji bi mogli ugroziti Zemlju. Misija Dvostruki test preusmjeravanja asteroida (DART) smatra se uspješnom jer je uspjela promijeniti putanju Dimorfosa i njegovog pratitelja Didimosa.
Međutim, nakon sudara letjelice s asteroidom, stvoreno je jato od 37 velikih stijena koje su sada usmjerene prema Marsu. Ove stijene imaju prečnik između četiri i sedam metara i mogu prouzrokovati stvaranje kratera ako udare u površinu Crvene planete. Ovo otkriće je izazvalo zabrinutost među naučnicima jer bi udar ovih džinovskih stijena na Mars mogao imati ozbiljne posljedice.
Studija autora Marka Fenučija i Albina Karbonjanija objavljena je nakon što su koristili teleskop Habl za praćenje sistema Dimorfos-Didimos i identificirali jato džinovskih stijena koje su nastale nakon sudara DART-a. Numeričke analize pokazale su da postoji mogućnost da ove stijene udare u Mars u narednih 20 hiljada godina, praveći krater na površini planete. Ovo je prvi put da je čovječanstvo stvorilo meteorsku grupu koja bi mogla ugroziti planetu.
Iako su stručnjaci iznenađeni brojem džinovskih stijena koje su nastale tokom misije, vjeruju da su ove stijene već kružile oko asteroida i da ih je udar izbacio iz njihove orbite. Također, postoji mogućnost da će ove stijene ponovno udariti u Mars za 6.000 godina, a zatim opet za 13.000 godina. Ovo otkriće naglašava važnost praćenja i preusmjeravanja potencijalno opasnih asteroida kako bi se osigurala sigurnost planeta.
Uzbuđenje oko ove misije nije se završilo nakon uspješnog gađanja asteroida Dimorfos. Naučnici sada proučavaju posljedice stvaranja jata džinovskih stijena i pokušavaju predvidjeti njihovu buduću putanju. Situacija je složena i zahtijeva dodatna istraživanja kako bi se razumjele potencijalne posljedice udara ovih stijena na Mars. Ovo otkriće naglašava važnost provođenja svemirskih misija kako bi se bolje razumjele opasnosti koje prijete planetima u našem sunčevom sustavu.
NASA i druge svemirske agencije nastavit će pratiti kretanje ovih džinovskih stijena i poduzeti mjere kako bi se minimalizirao rizik od njihovog udara na Mars. Istraživanje svemira je ključno za razumijevanje naše galaksije i očuvanje sigurnosti planeta u našem sunčevom sustavu. Budućnost svemirskih misija bit će usmjerena na proučavanje asteroida i pronalaženje načina kako ih preusmjeriti kako bi se spriječile potencijalne katastrofe.
U zaključku, misija NASA-e koja je rezultirala stvaranjem jata džinovskih stijena koje su usmjerene prema Marsu naglašava važnost praćenja i preusmjeravanja opasnih asteroida. Naučnici će nastaviti s istraživanjem i praćenjem kretanja ovih stijena kako bi se osigurala sigurnost planeta u našem sunčevom sustavu. Ovo otkriće otvara nova pitanja o posljedicama svemirskih sudara i potrebi za razvojem tehnologija koje će nam pomoći zaštititi naš planet od potencijalnih prijetnji iz svemira.