Džinovski meteorit spalio sve pred sobom, ali donio i nov život

Milan Petrović avatar

Istraživanje pokazuje da masivna svemirska stijena udarila u Zemlju prije tri milijarde godina, s posljedicama koje su mogle biti korisne za najranije oblike života na planeti. Ovo je suprotno uobičajenim katastrofalnim posljedicama udara svemirskih kamenja na Zemlju, kao što je bio slučaj s dinosaurima prije 66 miliona godina.

Meteorit S2 je udario u Zemlju kada je na njoj bio samo jednoćelijski život u obliku bakterija i arheja. Udari svemirskih stijena su bili česti u ranoj istoriji Zemlje, ali se posljedice nisu potpuno razumjele zbog stalnih geoloških promjena na planeti. Tim istraživača sproveo je terenska istraživanja u Južnoj Africi kako bi pronašli dokaze o udarcima svemirske stijene i njihoj posljedicama.

Udar meteorita S2 uzrokovao je globalni haos, poput cunamija i atmosferskih promjena. Međutim, negativni uticaji na život na kopnu i u plitkim vodama bili su kratkotrajni, dok je okeansko okruženje postalo bogatije hranjivim tvarima poput gvožđa i fosfora. To je pomoglo jednoćelijskim organizmima da se oporave i napreduju, transformišući život na Zemlji.

Ova istraživanja mogu promijeniti način na koji naučnici razumiju uticaj udara svemirskih stijena na razvoj života na Zemlji. Otkrića ukazuju na to da su udari meteorita možda igrali ključnu ulogu u razvoju života na planeti prije milijardama godina.

Milan Petrović avatar