Studija je analizirala podatke o više od 150.000 nesreća između 2005. i 2016. godine u Velikoj Britaniji. Rezultati su pokazali da su pješaci dvostruko češće bili žrtve automobilskih nesreća ako je vozilo imalo električni ili hibridni motor umesto tradicionalnog benzinskog ili dizelskog motora.
Prema istraživanju, jedan od glavnih razloga za veću stopu nesreća je tihi rad električnih vozila. Pješaci ne mogu da čuju dolazak ovih vozila, što ih stavlja u veći rizik od sudara. Zbog toga je važno da vozači električnih automobila budu posebno oprezni i pažljivi prema pješacima na putu.
Fil Džej Edvards, vođa istraživanja sa Londonske škole higijene i tropske medicine, istakao je da studija nije usmerena protiv električnih vozila, već da je cilj da se istakne potreba za smanjenjem rizika za pješake. On je naglasio da su električni automobili važan deo budućnosti zbog svoje ekološke prihvatljivosti, ali da je ključno da se smanji opasnost za pešake.
Istraživači su analizirali podatke o tipovima motora vozila, lokaciji nesreće, starosti vozača i drugim faktorima kako bi utvrdili uzroke veće stope nesreća sa električnim i hibridnim vozilima. Rezultati su jasno pokazali da su vozila sa tišim motorima dvostruko češće bila uključena u nesreće sa pešacima.
Zbog toga su istraživači pozvali na jačanje svesti vozača električnih automobila o potrebi da budu posebno pažljivi prema pešacima na putu. Takođe, preporučuju se dodatne mere bezbednosti, kao što su zvučni signali ili sistemi upozorenja za pješake, kako bi se smanjio rizik od nesreća.
Studija je dobila veliku pažnju javnosti i stručne zajednice, jer je istakla važnost bezbednosti pešaka u saobraćaju. Električni i hibridni automobili postaju sve popularniji širom sveta, zbog svoje ekološke prihvatljivosti i ekonomičnosti. Međutim, ova istraživanja ukazuju na potrebu za dodatnim merama bezbednosti kako bi se smanjio rizik od nesreća za pešake.
Vozači električnih automobila su pozvani da budu svesni potencijalne opasnosti za pešake i da preduzmu dodatne mere opreza prilikom vožnje u gradu ili naseljenim mestima gde ima puno pešaka. Istraživači su istakli da je važno da se vozači obuče o sigurnoj vožnji sa električnim vozilima i da budu pažljivi prema pešacima.
Rezultati ove studije će biti korisni za nadležne organe i stručnjake iz oblasti saobraćajne bezbednosti kako bi se razvile nove strategije i politike za smanjenje rizika od nesreća sa električnim automobilima. Bezbednost pešaka treba da bude prioritet u planiranju saobraćajne infrastrukture i uvođenju novih tehnologija u vozila.
U Velikoj Britaniji i drugim zemljama širom sveta, već postoje inicijative za povećanje bezbednosti pešaka u saobraćaju, kao što su staze za pešake, mostovi i tuneli, kao i edukativne kampanje o sigurnosti u saobraćaju. Međutim, s obzirom na sve veći broj električnih i hibridnih automobila na putevima, potrebno je dodatno raditi na osnaživanju bezbednosti pešaka u saobraćaju.
Ova studija je doprinela razumevanju faktora koji utiču na bezbednost pešaka u saobraćaju i otvorila nove perspektive za poboljšanje saobraćajne bezbednosti u budućnosti. Važno je da se vozači, pešaci, nadležne institucije i stručnjaci udruže u cilju stvaranja sigurnijeg okruženja za sve učesnike u saobraćaju. Sigurnost u saobraćaju treba da bude zajednički cilj svih nas kako bismo smanjili rizik od nesreća i povreda u saobraćaju.