Prodaja električnih automobila u Njemačkoj je u opadanju, što se objašnjava visokim cijenama u odnosu na benzinske modele. Prema analizi tržišta koju je proveo Ferdinand Dudenhofer, e-automobili su u prosjeku znatno skuplji od svojih benzinskih rođaka, a trgovci nude manje popuste za električne automobile. Na primjer, Opel i Peugeot su u prvih sedam mjeseci prodali samo jedan e-automobil na svakih 19 benzinskih automobila, što ukazuje na visoku cijenu električnih vozila za prosječnog potrošača.
Dudenhoferova analiza obuhvatila je cijene 20 najprodavanijih modela električnih automobila i njihovih benzinskih pandana. Prosječna cijena e-automobila s popustom iznosi 39.236 eura, dok je benzinski model prosječno 7000 eura jeftiniji. Isto tako, premium proizvođači automobila kao što su BMW i Mercedes imaju manju razliku u cijeni između električnih i benzinskih modela, što je jedan od faktora koji doprinosi njihovoj većoj prodaji.
U odnosu na različite marke automobila, Opel, Peugeot, Nissan i kineski proizvođači imaju veće razlike u cijenama između električnih i benzinskih modela, što dodatno otežava konkurentnost e-automobila na tržištu. Sveukupno, udio prodaje električnih automobila u Njemačkoj je u padu od početka godine, posebno nakon isteka državnih subvencija za kupovinu ovih vozila.
Iako postoji potencijal za povećanje prodaje električnih automobila, to će ovisiti o cijenama i dostupnosti subvencija za potrošače. Njemačka vlada mora razmotriti nove strategije kako bi potaknula veću kupovinu e-automobila i smanjila emisiju CO2 u automobilskom sektoru. U međuvremenu, potrošači će se vjerojatno i dalje odlučivati za jeftinije benzinske modele, dok će e-automobili ostati nedostupni većem dijelu populacije.
U cilju promoviranja električnih automobila kao održive alternative na tržištu, potrebno je osigurati konkurentne cijene i poticaje za potrošače. Samo na taj način će se postići veća prodaja e-automobila i smanjenje emisija štetnih plinova u automobilskom sektoru. Njemačka automobilska industrija treba prilagoditi svoju ponudu potrebama potrošača kako bi odgovorila na sve veće zahtjeve za ekološki prihvatljivim prijevoznim sredstvima.
Ukoliko se ne poduzmu adekvatne mjere za poticanje prodaje električnih automobila, postoji rizik da Njemačka zaostane za drugim zemljama u tranziciji ka ekološki prihvatljivim oblicima prijevoza. Stoga je važno da vlada i proizvođači automobila zajedno rade na promoviranju e-mobilnosti i stvaranju povoljnijeg okruženja za širenje ovog tržišta. Samo zajedničkim naporima može se ostvariti održiva promjena u automobilskom sektoru i doprinijeti globalnoj borbi protiv klimatskih promjena.