Energetska tranzicija uz energetsku bezbednost je put kojim ide EPS

Milan Petrović avatar

Energetska tranzicija je proces prelaska ka korištenju obnovljivih izvora energije koji je ključan za Elektroprivredu Srbije (EPS). Dušan Živković, vršilac dužnosti generalnog direktora EPS-a, naglasio je da je osiguranje energetske bezbednosti za građane i privredu prioritet na tom putu. Na nedavnom Simpozijumu energetike EPCG NET u Budvi, Živković je istakao da je proces tranzicije neupitan i da je EPS fokusiran na unapređenje postojećih proizvodnih kapaciteta u hidrosektoru.

EPS je u proteklih deset godina uložio napore u revitalizaciju hidroelektrana, što je dovelo do povećanja udela zelene energije do 36,5% do 2023. godine. Ovaj podatak ukazuje na posvećenost kompanije zaštiti životne sredine i prelasku na ekološki prihvatljive izvore energije. Živković je istakao da je EPS svestan neophodnosti procesa dekarbonizacije i da će nastaviti sa ulaganjima u obnovljive izvore energije kako bi unapredili energetsku efikasnost i smanjili zagađenje životne sredine.

Energetska tranzicija je globalni trend koji promoviše korištenje obnovljivih izvora energije umesto fosilnih goriva, kako bi se smanjile emisije gasova sa efektom staklene bašte i ublažili štetni uticaji klimatskih promena. U skladu sa tim, EPS sprovodi strategiju koja podstiče upotrebu zelene energije i smanjuje zavisnost od fosilnih goriva. Ovim putem, kompanija doprinosi globalnim naporima za očuvanje životne sredine i održivost planete.

Udeo zelene energije u EPS-ovom energetskom miksu povećava se iz godine u godinu, a kompanija planira da dostigne ambiciozne ciljeve u pogledu obnovljivih izvora energije. Pored hidroelektrana, EPS ulaže i u solarnu i vetroelektranu, kako bi diversifikovao svoj energetski portfolio i povećao energetsku sigurnost zemlje. Kroz ove investicije, EPS stvara povoljne uslove za razvoj tržišta obnovljivih izvora energije i promoviše održivi razvoj u Srbiji.

Živković je istakao da je EPS posvećen inovacijama i tehnološkom napretku, kako bi unapredio svoje poslovanje i postao lider u oblasti energetike. Kompanija sprovodi projekte digitalizacije i automatizacije procesa proizvodnje, kao i implementaciju pametnih rešenja za efikasnije korištenje energije. Ovim pristupom, EPS stvara konkurentnu prednost na tržištu i obezbeđuje stabilnost i pouzdanost u isporuci električne energije.

Energetska tranzicija je kompleksan proces koji zahteva saradnju svih relevantnih aktera – od vlasti, privrede, naučne zajednice do građana. EPS je otvoren za saradnju sa svim zainteresovanim stranama kako bi zajedno doprineli ostvarenju ciljeva energetske tranzicije i očuvanju životne sredine. Kroz dijalog i partnerstvo, EPS želi da izgradi održivu energiju budućnosti koja će omogućiti prosperitet i dobrobit svim građanima Srbije.

U skladu sa evropskim i globalnim trendovima, EPS je prepoznao značaj brze tranzicije ka obnovljivim izvorima energije i sprovodi strategiju koja podržava ovaj proces. Kroz ulaganja u zelene tehnologije i infrastrukturu, EPS stvara uslove za održiv razvoj i povećava energetsku efikasnost u zemlji. Ovo je ključno za postizanje energetske bezbednosti i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, što doprinosi globalnim naporima za borbu protiv klimatskih promena.

U zaključku, EPS je predvodnik u oblasti energetske tranzicije i pokazuje posvećenost održivom razvoju i zaštiti životne sredine. Kroz investicije, inovacije i saradnju sa svim relevantnim akterima, EPS stvara uslove za prosperitet i dobrobit građana Srbije. Energija budućnosti je zelena i održiva, a EPS je spreman da bude deo tog putovanja ka boljoj budućnosti za sve.

Milan Petrović avatar