Epidemija malih boginja u predškolskoj ustanovi u Nišu, virus se iz Beograda proširio po celoj Srbiji
Male boginje ne jenjavaju. U Srbiji su za 7 dana, one dijagnostikovane kod još 14 osoba, te je ukupan broj obolelih od početka godine u našoj zemlji, a zaključno sa 5. majom – 82. Poslednji slučajevi, između ostalog, zabeleženi su u Nišu, gde je nakon jedne porodične epidemije, registrovana i epidemija u predškolskoj ustanovi.
Kako se navodi u najnovijem izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, u Nišu su morbile potvrđene kod 5 dece uzrasta od 15 meseci do 2 godine. Sva deca su nevakcinisana.
– Dva deteta su obolela u okviru porodične epidemije koja je prijavljena 24. aprila 2024. godine, a 3 u okviru epidemije u predškolskoj ustanovi koja je prijavljena 4. maja 2024. godine. Dva slučaja su laboratorijski potvrđena, a tri su kontakti laboratorijski potvrđenih slučajeva – navodi se u izveštaju „Batuta“.
I dalje je najveći broj obolelih od malih boginja u Beogradu – 57, u kojem je napre i prijavljena epidemija malih boginja. U Novom Sadu su registrivana su dva slučaja – 13. februara i 23. aprila. Jedan slučaj malih boginja potvrđen je 20. februara u Staroj Pazovi, a 25. februara kod nevakcinisanog deteta sa teritorije Severnobanatskog okruga, uzrasta 13 meseci.
Četiri dana kasnije, 29. februara potvrđen je slučaj malih boginja kod osobe od 41 godinu u Boru, a zatim su dva potvrđena u Valjevu, i dva u Mionici.
I u Vranju su 11. aprila potvrđena dva slučaja morbila, 18. aprila su stigle u Novi Pazar, a istog dana je prijavljena epidemija i u Južnobanatskom okrugu. U okviru te epidemije registrovano je 8 potvrđenih slučajeva morbila. Sve obolele osobe su uzrasta od 15 do 48 godina.
Nakon toga, morbile su registrovane u Nišu.
Najviše obolelih je uzrasta od 40 do 49 godina.
Od 7. februara, da podsetimo u Srbiji su zbog malih boginja na snazi pooštrenje mere epidemiološkog nadzora nad morbilima.
Simptomi i komplikacije malih boginja
Simptomi
Posle inkubacije (period od momenta ulaska virusa malih boginja u organizam do manifestacije oboljenja, odnosno pojave tegoba) od 7 do 18 dana, dolazi do:
– pojave povišene telesne temperature
– sekrecije iz nosa
– kašlja
– konjunktivitisa (vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci).
Nabrojani simptomi malih boginja traju 2 do 4 dana, posle čega dolazi do:
– skoka telesne temperature (preko 40°C)
– pojave makulopapulozne ospe prvo na licu, iza ušiju i na vratu
– ospe se potom šire na trup i ekstremitete
Obolela osoba je zarazna poslednjeg dana inkubacije (kada je još uvek bez tegoba), 4 dana pre izbijanja ospe i 4 dana nakon izbijanja ospe, objašnjavaju iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Upravo je to najopasnije, jer osoba širi virus a da toga nije ni svesna!
Komplikacije
Komplikacije su češće kod dece mlađe od 5 godina i odraslih osoba starijih od 20 godina. To su:
– zapaljenje pluća (pneumonija)
– zapaljenje srednjeg uha
– dijareja
– zapaljenje mozga
– gubitak vida
Male boginje jedne su od najzaraznijih infekcija, uspešno se preveniraju MMR vakcinom.