Nacrt uredbe kojom EU želi pooštriti bezvizni režim za treće zemlje obuhvaća četiri nova razloga zbog kojih bi Unija mogla strožije zatvoriti granice zbog sve učestalijih zloupotreba i zahtjeva za azilom i državljanstvom, ali i povećanog broja teških kaznenih djela. Unatoč tome, zbog složene procedure teško je očekivati da će se ta uredba usvojiti u ovom sazivu Europskog parlamenta jer se EU izbori održavaju od 6. do 9. lipnja.
Prema nacrtu uredbe koji je trenutno na stolu Europske unije, postoji potreba za pooštravanjem bezviznog režima za treće zemlje zbog četiri ključna razloga. Prvo, povećan je broj nezakonitih migracija, što opterećuje sigurnosne resurse i dovodi do povećanja kriminala. Drugo, sve veći broj zloupotreba u viznim postupcima zahtijeva hitne mjere kako bi se spriječilo daljnje zloupotrebe. Treće, rastući problem lažnih zahtjeva za azilom i stjecanjem državljanstava predstavlja ozbiljan sigurnosni izazov za Europsku uniju. Četvrto, povećan je broj teških kaznenih djela počinjenih od strane stranih državljana, što nameće potrebu za jačim sigurnosnim mjerama.
Unatoč ovim važnim argumentima, teško je očekivati da će se nacrt uredbe usvojiti u ovom sazivu Europskog parlamenta. Naime, EU izbori održavaju se od 6. do 9. lipnja, a postupak usvajanja ovakve važne uredbe zahtijeva složene procedure i dogovore među članicama EU. S obzirom na trenutnu političku situaciju u Europskoj uniji, gdje se često ne postiže konsenzus o pitanjima migracija i sigurnosti, moguće je da će nacrt uredbe biti odgođen ili će se u konačnici neće usvojiti u ovom sazivu parlamenta.
Unatoč tome, EU se suočava s sve većim izazovima sigurnosti i migracija, te stoga postoji potreba za jačim kontrolama granica i pooštravanjem bezviznog režima za treće zemlje. Nezakonite migracije, zloupotrebe viznih postupaka, lažni zahtjevi za azilom i državljanstvom te povećanje teških kaznenih djela od strane stranih državljana samo su neki od problema s kojima se Europska unija suočava i zbog kojih je potrebno hitno djelovanje.
Uz to, važno je naglasiti da se Europska unija nalazi u složenoj političkoj situaciji, gdje često dolazi do sukoba interesa i nedostatka dogovora među članicama. Stoga, iako postoji jasna potreba za pooštravanjem bezviznog režima, teško je predvidjeti hoće li se nacrt uredbe usvojiti u ovom sazivu parlamenta. Ipak, Europska unija mora poduzeti potrebne korake kako bi zaštitila svoje granice i osigurala sigurnost svojih građana.
U konačnici, ključno je da Europska unija djeluje zajedno i usklađeno kako bi se suočila s izazovima sigurnosti i migracija. Poboljšanje kontrola granica, jačanje bezviznog režima i borba protiv nezakonitih migracija i teškog kriminala trebaju biti prioriteti EU kako bi se osigurala sigurnost i stabilnost unutar Unije. Bez djelovanja i usvajanja potrebnih mjera, Europska unija će se suočiti s ozbiljnim posljedicama po svoju sigurnost i stabilnost. Stoga je važno da se nacrt uredbe o pooštravanju bezviznog režima za treće zemlje usvoji što prije kako bi se ojačala sigurnost Europske unije.