Nova istraga Europske komisije o ovisnosti o društvenim mrežama
Europska komisija nedavno je objavila kako Metine platforme, odnosno Instagram i Facebook, možda iskorištavaju slabosti i neiskustvo maloljetnika te na taj način mogu uzrokovati stvaranje ovisnosti i štetiti mentalnom zdravlju korisnika.
Ova antroritrust istraga se provodi u skladu sa zakonima EU-a koji reguliraju kompanije s više od 45 miliona aktivnih korisnika na području Europske unije. Ukoliko se utvrdi da su platforme Mete prekršile odredbe zakona o digitalnim uslugama, predviđena je kazna do šest odsto globalnih prihoda.
Meta je odbacila optužbe te istaknula kako već godinama razvijaju alate i politike za zaštitu maloljetnih korisnika. No, regulatori EU i Europski parlament uporno naglašavaju važnost regulacije dizajna internetskih usluga koje mogu potencijalno uzrokovati ovisnost.
U decembru prošle godine, Evropski parlament je usvojio izvještaj o dizajnu internetskih usluga koji stvara ovisnost i zaštiti potrošača na jedinstvenom tržištu EU-a. U tom izvještaju istaknuto je kako internetske usluge koje stvaraju ovisnost mogu negativno utjecati na mentalno zdravlje korisnika te dovesti do povećanog stresa, lošeg spavanja, nedostatka koncentracije i preopterećenosti informacijama.
Posebno su podložne ovakvim štetnim učincima mlade osobe i djeca, posebno djevojčice, što može dovesti do raznih psiholoških problema poput depresije i tjeskobe, te negativno utjecati na učenje, pamćenje i raspon pažnje. Zbog toga, Europski parlament je pozvao na regulaciju dizajna internetskih usluga kako bi se spriječila štetna ovisnost među korisnicima.
Prema izvještaju Europskog parlamenta, potrebno je ukinuti tehnike koje stvaraju ovisnost poput automatske reprodukcije sadržaja i beskonačnog pregledavanja istih. Traži se i uvođenje digitalnog ‘prava na neometanje’ kako bi se korisnicima omogućila veća kontrola nad svojim aktivnostima na internetu te kako bi se smanjile štetne posljedice prekomjerne upotrebe.
Osim toga, Europski parlament je zatražio od Europske komisije da zakonski regulira pitanje dizajna platformi koje izaziva ovisnost te omogući korisnicima da sami odlučuju o aktiviranju određenih značajki uz obavezno upozorenje o mogućim opasnostima.
U kontekstu sve veće digitalizacije društva, važno je osigurati da korisnici interneta, posebno maloljetnici, budu zaštićeni od štetnih utjecaja ovisnosti o društvenim mrežama. Regulacija dizajna internetskih usluga postaje sve važnija kako bi se osiguralo sigurno i odgovorno korištenje online platformi.
Mađutim, ova tema još uvijek izaziva rasprave i kontroverze te će biti potrebno daljnje istraživanje i suradnja s relevantnim institucijama kako bi se postigao konsenzus o najboljim praksama za regulaciju dizajna internetskih usluga. S ciljem zaštite mentalnog zdravlja korisnika, ključno je osigurati transparentnost i odgovornost kompanija koje pružaju internetske usluge te promicati svijest o potencijalnim opasnostima ovisnosti o društvenim mrežama.