Izveštaj Evropske komisije (EK), koji se svake godine objavljuje i privlači pažnju javnosti, ponovno je istaknuo nedostatak napretka u dijalogu između Beograda i Prištine. Obe strane su kritikovane zbog nedostatka primene dogovorenih sporazuma, što dovodi do pitanja gde je rešenje i kada će doći do napretka. Analitičari nisu previše optimistični, jer smatraju da EU ne pokazuje dovoljnu želju za napretkom, a prognoziraju da će se dijalog otključati tek nakon izbora na Kosovu.
Politikolog Ognjen Gogić smatra da u trenutnim okolnostima dijalog neće biti pokrenut, već je pitanje kada će doći do novih tenzija i kako sprečiti dalju destabilizaciju. Kritikuje EK zbog nedostatka iskrene želje za pokretanjem dijaloga, navodeći da bi EU mogla izdejstvovati promene ukoliko bi uslovila pristup sredstvima iz Plana rasta napretkom u dijalogu.
Beograd i Priština su i dalje u pat poziciji, delom zbog jednostranih poteza Prištine, ali i zbog neuspeha u implementaciji Ohridskog sporazuma. Iako je nedavno održan trojni sastanak u Briselu, nije postignut kompromis jer Beograd insistira na formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO), dok Priština to odbija. Nakon sastanka obe strane su konstatovale da je bio „mučan“ i prebacivale su krivicu za neuspeh.
Specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak ostaje optimističan, ali je jasno da je dijalog blokiran. Analitičar Fatmir Šeholi iz Prištine smatra da će se napredak teško postići dok se ne završe izbori na Kosovu zakazani za februar naredne godine. Očekuje se da dijalog neće biti nastavljen u punom kapacitetu sve do maja 2025. godine.
U izveštaju Evropske komisije ističe se da Beograd treba da primeni sve sporazume postignute u dijalogu sa Prištinom, uključujući priznavanje „dokumenata, simbola i institucija Kosova“. Sporazum je pravno obavezujući za obe strane, a njihova konstruktivnost ocenjivaće se na osnovu primene. Evropska komisija naglašava da formalnosti oko usvajanja sporazuma ne smeju stajati na putu njegove pune primene, te da su strane obavezne da primene sve prethodne sporazume u okviru dijaloga.