Crna Gora je rano jutros, oko 4 sata, pogodila snažan zemljotres magnitude 5.6 Rihterove skale. Epicentar potresa lociran je u blizini Nikšića, a vibracije su bile osetne i u Srbiji, kao i u drugim okolnim gradovima.
Najjače su ga osetili građani Nove Varoši, dok su se prema snazi zemljotresa našli i Loznica, Valjevo, Užice, Kraljevo, Novi Pazar, Peć, Subotica, Kikinda, Novi Sad, Vršac, Beograd, Požarevac, Bor, Zaječar, Kragujevac, Niš, Pirot, Leskovac, Priština i Vranje. Materijalna šteta je značajna u blizini epicentra, a posledice su osetne i u Bosni i Hercegovini.
Analize rizika od cunamija su sprovedene neposredno nakon zemljotresa, ali je ubrzo objavljeno da opasnosti nema. Intenzitet potresa je bio takav da su ga osetili stanovnici Beograda, Sarajeva i mnogih drugih lokacija širom regiona.
Direktor „Weather 2“ Ivan Ristić je izjavio da ulazimo u period kada su češći zemljotresi na Balkanu, a proleće i jesen su do sada bili periodi kada su se događali jači zemljotresi. Ristić je napomenuo da je teško predvideti da li će biti zemljotresa u Srbiji, ali da postoji način da se vidi da li će se tlo smiriti.
Nakon ovog snažnog zemljotresa, građani su zabrinuti zbog mogućnosti novih potresa i daljih posledica. Međutim, stručnjaci ističu da je važno pratiti dalji razvoj situacije i sačekati nekoliko dana da bi se videlo da li će biti jačih potresa ili da li će se tlo smiriti.
Zemljotresi su prirodna pojava na Balkanu, a period proleća je posebno aktivan sa jakim potresima. Stoga je važno da građani budu spremni na moguće prirodne katastrofe i da prate uputstva stručnjaka kako bi se zaštitili od potencijalnih šteta.
U ovom trenutku, timovi za hitne intervencije i službe za zaštitu stanovništva su aktivni na terenu kako bi pružili pomoć i podršku ugroženim područjima. Nadamo se da će se situacija smiriti i da će štete biti minimalne. Sv