Evropska unija se suočava s ranjivošću u snabdevanju kritičnim sirovinama, a zbog pandemije virusa korona i sukoba u Ukrajini, ova kriza je naglasila potrebu za unapređenjem ekonomskih veza i stabilnosti u lancima snabdevanja. U cilju smanjenja zavisnosti od uvoza kritičnih sirovina, Savet EU je usvojio Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA), čime je označeno 17 od 34 identifikovane sirovine kao „strateške“. Litijum je postao ključna sirovina u okviru zelene i digitalne tranzicije, budući da je neophodan za proizvodnju baterija za električna vozila i skladištenje energije iz obnovljivih izvora.
Tokom šestog po redu Samita o kritičnim sirovinama, održanog u Belgiji, najavljeno je pokretanje programa zajedničke nabavke 30 kritičnih sirovina radi smanjenja zavisnosti EU od uvoza. Takođe, najavljena su dodatna sredstva od 100 miliona evra za projekte u sektoru sirovina u Evropi, radi podrške tranziciji ka čistim izvorima energije. Svetska banka predviđa rast potražnje za kritičnim sirovinama do 2050. godine, što bi zahtevalo tri milijarde tona novih osnovnih materijala za različite tehnologije.
Projekat „Jadar“ u Srbiji je istaknut kao potencijalni ključni dobavljač litijuma za EU, što bi moglo da unapredi ekonomske veze između Srbije i Unije. Generalni direktor projekta, kompanije „Rio Tinto“, najavio je objavljivanje procene uticaja na životnu sredinu, uz obećanje primene najviših ekoloških standarda i podršku lokalnim zajednicama. Izvršni potpredsednik Evropske komisije, Maroš Šefčovič, podržao je Srbiju kao potencijalnog dobavljača litijuma visokog kvaliteta, ističući blisku saradnju s Vladom Srbije u postizanju evropskih ekoloških standarda.
Samit je takođe naglasio potrebu za jačanje otpornosti i autonomije EU u snabdevanju kritičnim sirovinama, što bi omogućilo bolju pregovaračku poziciju na globalnom tržištu i smanjenje cena. Planiran je i program stvaranja strateških rezervi kritičnih sirovina, a zvanično trgovinsko partnerstvo između EU i Srbije je u pripremi radi stabilnog snabdevanja litijumom i drugim značajnim materijalima. Očekuje se dalji razvoj projekta „Jadar“ i unapređenje ekonomskih veza između Srbije i Evropske unije kroz stabilno snabdevanje kritičnim sirovinama.