Profesor Branko Glavonjić savetuje građane da ne čekaju septembar i oktobar kako bi se pripremili za grejnu sezonu. On ističe da je od marta, aprila preporučljivo početi sa nabavkom ogreva, jer ne treba očekivati drastičan pad cena. Trend pada cena drvnih goriva se nastavio i u maju, sa padom cena od 500 do 1.000 dinara po prostornom metru za ogrevno drvo.
Za metarsko drvo u Beogradu, trenutne cene su oko 8.000 dinara, dok za isečeno drvo treba izdvojiti oko 8.500 dinara. U Vojvodini su cene šarolike, najviše su u Novom Sadu sa 9.500 dinara, dok su najpovoljnije u okolini Kovina sa 7.000 dinara. U Centralnoj Srbiji cene se kreću od 6.500 do 8.000 dinara, u istočnom delu od 7.000 do 7.700, a u Zapadnoj Srbiji od 7.500 do 8.500 dinara.
Potražnja za ogrevom je slaba, posebno u Beogradu, gde su cene skoro izjednačene između prodaje sa kamiona i sa stovarišta. Profesor Glavonjić objašnjava da je veliki pad cena ogreva već viđen u aprilu, te ne treba očekivati drastične padove cena u narednom periodu.
Cene peleta su takođe pale, sa sniženjem od 500 do 700 dinara u Beogradu, do 1.000 dinara u Šumadiji. Cene peleta se kreću od 25.200 do 29.000 dinara na većini stovarišta, te je važno dobro proveriti cene pre kupovine. Fabrike su dodatno snizile cene početkom maja, prodajući pelet ispod cene koštanja kako bi smanjile zalihe i došle do obrtnih sredstava.
Profesor Glavonjić apeluje na Ministarstvo energetike da se uključi u razgovor sa proizvođačima peleta kako bi se pronašla nova rešenja i sačuvala domaća proizvodnja. Potrošačima savetuje da nabave dovoljne količine peleta za sezonu, a višak može da se čuva za narednu grejnu sezonu jer pelet nije kvarljiva roba.
U zaključku, potrebno je da građani budu osvešćeni o pravovremenom nabavljanju ogreva i da prate trendove cena kako bi obavili kupovinu po najpovoljnijim uslovima. Sačuvanje domaće proizvodnje i podrška proizvođačima su takođe važni elementi u održavanju stabilnosti tržišta ogreva u Srbiji.