(FOTO) Satelitski snimci otkrili planove Severne Koreje: Kim Džong Un u istorijskom poduhvatu

Milan Petrović avatar

Novi satelitski snimci pokazuju šta bi mogao biti najveći ratni brod Severne Koreje ikada, verovatno više nego duplo veći od bilo čega u pomorskoj floti vođe Kim Džong Una. Slike nezavisnih dobavljača satelita „Makar Technologies“ i „Planet Labs“ snimljene 6. aprila prikazuju brod u izgradnji u brodogradilištu Nampo, smeštenom na zapadnoj obali Severne Koreje, oko 60 kilometara jugozapadno od glavnog grada Pjongjanga.

Analitičari sugerišu da slike pokazuju tekuću izgradnju oružja i drugih unutrašnjih sistema broda, koji se veruje da je fregata sa vođenim projektilima (FFG). Ovaj brod je dizajniran da nosi rakete u vertikalnim lansirnim cevima, koje se mogu koristiti protiv ciljeva na kopnu i moru. FFG je dugačak otprilike 140 metara, što ga čini najvećim ratnim brodom proizvedenim u Severnoj Koreji, prema analizi Džozefa Bermudeza mlađeg i Dženifer Džun iz Centra za strateške i međunarodne studije. U poređenju, razarači američke mornarice Arleigh Burke dugački su oko 505 stopa, dok će fregate klase Constellation, koje su u fazi izgradnje, biti dugačke 496 stopa.

Nije iznenađujuće postojanje ovakvog ratnog broda, s obzirom na to da Kimov režim brzo modernizuje svoje oružane snage, razvijajući nove vrste oružja i testirajući interkontinentalne balističke rakete koje mogu da dosegnu skoro svuda u Sjedinjenim Državama. Ova modernizacija se odvija uprkos sankcijama Ujedinjenih nacija koje su postavile stroga ograničenja na pristup materijalima i tehnologiji za razvoj oružja. Međutim, bliže veze sa Rusijom, koje su se uspostavile od početka rata u Ukrajini, mogle bi pomoći Severnoj Koreji da prevaziđe te sankcije. Penzionisani južnokorejski admiral Kim Duk-ki smatra da Moskva možda obezbeđuje tehnologiju za raketne sisteme fregate.

Satelitski snimci broda prvi put su se pojavili u izveštaju državne korejske centralne televizije (KCTV) krajem prošle godine, kada je vođa Kim Džong Un pregledao konstrukciju broda. Na slikama se može primetiti da brod može imati oružje koje poseduju moderne mornarice, uključujući ćelije za vertikalno lansiranje za ispaljivanje različitih projektila. Takođe, analitičari su primetili moguće postojanje radara sa faznim nizom, što bi omogućilo brže i preciznije praćenje pretnji i ciljeva.

Međutim, analitičari upozoravaju na oprez prilikom donošenja zaključaka o sposobnostima ovog novog broda. Gotovo svaki brodograditelj može izgraditi trup i pogonske sisteme, ali savremeni ratni brodovi predstavljaju izazov kada je reč o integraciji komunikacija, elektronike, oružja i senzorskih tehnologija. Južnokorejski poslanik Kim Bjung-ki postavlja pitanje da li Pjongjang ima potrebne tehničke kapacitete za izgradnju naprednog ratnog broda i potrebne infrastrukture za njegovu podršku. Upravljanje tako velikim vojnim brodom zahteva značajna budžetska sredstva, uključujući obuku posade, opremu i gorivo.

Severna Koreja se suočava sa izazovima zbog svoje stari flote, koja se sastoji od oko 400 patrolnih brodova i 70 podmornica, prema procenama američke Odbrambene obaveštajne agencije (DIA). Većina ovih plovila je stara i mala, a samo dva glavna površinska borca su u upotrebi. Fregate klase Najin su zastarele, a DIA izveštava da će severnokorejska mornarica verovatno biti svedena na obalsku odbranu u slučaju sukoba sa Južnom Korejom ili Sjedinjenim Državama.

Kim Džong Un se, ipak, zalaže za modernizaciju pomorske flote i razvoj raketa koje se lansiraju iz podmornica. U septembru je pregledao lokaciju za novu pomorsku luku i naglasio hitnost izgradnje novih objekata za privez ratnih brodova. Ju Jong-Von, južnokorejski poslanik, izjavio je da je brod u izgradnji u Nampu samo jedan od primera Kimovih napora da modernizuje svoju mornaricu, uz dodatne informacije o izgradnji nuklearnih podmornica i novih fregata.

Milan Petrović avatar