Gde je u svetu najskuplje, a gde najjeftinije

Milan Petrović avatar

Najjeftiniji litar benzina na svetu možete naći u Iranu, gde košta svega 0,029 evra. Sa druge strane, evropske zemlje dominiraju na vrhu liste najskupljeg goriva, iako je cena benzina najviša u Hongkongu.

Prema podacima za 95-oktanski benzin na dan 16. septembra 2024, najskuplje gorivo možete naći u Hongkongu, gde litar benzina košta oko 2,15 evra. Na drugom mestu je Holandija sa cenom od 2,01 evra po litru, dok je treća Malta sa cenom od 1,94 evra po litru.

Na četvrtom mestu je Norveška sa cenom od 1,91 evra po litru, dok je Švedska na petom mestu sa cenom od 1,9 evra po litru. U Italiji cena benzina iznosi 1,86 evra po litru, a u Velikoj Britaniji 1,84 evra po litru.

U Nemačkoj cena benzina iznosi 1,76 evra po litru, dok je u Francuskoj cena 1,74 evra po litru. Na desetom mestu je Španija sa cenom od 1,61 evra po litru.

Na Balkanu, najjeftiniji litar benzina možete naći u Srbiji, gde cena iznosi 1,34 evra po litru. Sledeći po jeftiniji gorivo su Rumunija sa cenom od 1,44 evra po litru, Hrvatska sa cenom od 1,48 evra po litru, Bugarska sa cenom od 1,49 evra po litru, Bosna i Hercegovina sa cenom od 1,51 evra po litru, Crna Gora sa cenom od 1,53 evra po litru i Slovenija sa cenom od 1,55 evra po litru.

Interesantno je da se u Albaniji cena benzina kreće oko 1,16 evra po litru, što je nešto manje od prosečne cene goriva na Balkanu. U Severnoj Makedoniji cena benzina iznosi oko 1,38 evra po litru, dok je u Grčkoj cena oko 1,62 evra po litru.

U Bosni i Hercegovini, cena goriva varira od benzinske pumpe do pumpe, ali prosečna cena je oko 1,51 evra po litru. U Hrvatskoj, cena goriva je takođe relativno visoka u poređenju sa drugim zemljama Balkana, ali je ipak niža od prosečne evropske cene.

U Srbiji, cena benzina je relativno niska u poređenju sa drugim zemljama regiona, što može biti rezultat subvencija ili nižih poreza na gorivo. Građani Srbije imaju priliku da uštede prilikom kupovine goriva u odnosu na građane drugih zemalja, što može biti prednost za vozače u Srbiji.

Iako su cene goriva visoke u većini evropskih zemalja, u Iranu možete naći najjeftiniji litar benzina na svetu. Cena od svega 0,029 evra po litru je neverovatno niska u poređenju sa cenama u evropskim zemljama.

Zanimljivo je da su cene goriva u svetu izuzetno različite i zavise od mnogih faktora kao što su cena nafte na svetskom tržištu, poreske politike vlade, troškovi transporta i distribucije goriva, kao i potrošnja i tražnja goriva u određenoj zemlji.

Građani širom sveta su svesni promena cena goriva i često prate cene kako bi pronašli najpovoljniju opciju za svoje vozilo. U zemljama gde je gorivo skupo, vozači često moraju da prilagode svoj budžet kako bi mogli da ponovno napune rezervoar svojih vozila, dok u zemljama gde je gorivo jeftinije, vozači mogu da uživaju u nižim troškovima vožnje.

U poređenju sa drugim zemljama, Srbija nudi relativno povoljne cene goriva, što može biti prednost za vozače u zemlji. Sa cenom od 1,34 evra po litru, Srbija se nalazi među jeftinijim zemljama za kupovinu goriva na Balkanu.

U Hrvatskoj, cena goriva je nešto viša u poređenju sa Srbijom, ali je ipak niža od prosečne cene goriva u Evropi. Vozači u Hrvatskoj mogu da pronađu povoljnije cene goriva ako pažljivo prate promene cena i koriste različite akcije i popuste koje nude benzinske pumpe.

U Bosni i Hercegovini, cena goriva može varirati od benzinske pumpe do pumpe, ali je prosečna cena goriva oko 1,51 evra po litru. Vozači u Bosni i Hercegovini imaju priliku da uštede prilikom kupovine goriva ako prate promene cena i koriste različite akcije koje nude benzinske pumpe.

U Crnoj Gori cena goriva je nešto viša u poređenju sa drugim zemljama Balkana, ali je niža od prosečne cene goriva u Evropi. Vozači u Crnoj Gori mogu da pronađu povoljne cene goriva ako prate promene cena i koriste različite akcije koje nude benzinske pumpe.

U Sloveniji, cena goriva je nešto viša u poređenju sa drugim zemljama Balkana, ali je niža od prosečne cene goriva u Evropi. Vozači u Sloveniji mogu da pronađu povoljne cene goriva ako prate promene cena i koriste različite akcije koje nude benzinske pumpe.

Određivanje cene goriva u svakoj zemlji zavisi od mnogih faktora, kao što su cena nafte na svetskom tržištu, troškovi transporta i distribucije goriva, poreska politika vlade, potrošnja i tražnja goriva u zemlji. Građani se često suočavaju sa visokim cenama goriva i pokušavaju da pronađu najpovoljniju opciju za svoje potrebe. U zemljama gde je gorivo skupo, vozači moraju da budu svesni troškova i prilagode svoj budžet kako bi mogli da ponovno napune rezervoar svojih vozila. U zemljama gde je gorivo jeftinije, vozači mogu da uživaju u nižim troškovima vožnje i da uštede novac za druge potrebe.

U svakom slučaju, cena goriva je važan faktor prilikom planiranja putovanja ili svakodnevnih vožnji, i vozači treba da prate promene cena kako bi pronašli najpovoljniju opciju za punjenje rezervoara svojih vozila. U Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sloveniji i drugim zemljama Balkana, vozači mogu da pronađu povoljne cene goriva ako pažljivo prate promene cena i koriste različite popuste i akcije koje nude benzinske pumpe.

Milan Petrović avatar