Šumski požari predstavljaju ozbiljnu pretnju širom sveta. Država Kolorado u Americi je jedno od područja gde se ekipe šumarske službe trude da smanje rizik od požara. U ovom području, šumari su počeli da koriste gljive kao prirodan način da se eliminišu ostaci drveća koji mogu da služe kao potencijalno gorivo za požare.
Aron Kropli, šumar iz Kolorada, ističe kako su donirali iver za projekte inokulacije, a gljive su se pokazale kao ključne u kontroli širenja požara. U mikološkom centru „Boulder Mushroom“, osnivač Zek Hedstrom istražuje načine na koje lokalne divlje gljive mogu pomoći u rešavanju problema šumskih požara. Na primer, gljive mogu pomoći u obnovi izgorelih područja tako što pružaju podršku novim biljkama, omogućavajući im da dele vodu i hranljive sastojke.
Hedstromov tim je razvio metod koji omogućava masovnu proizvodnju gljiva za smanjenje širenja požara. Male doze gljivica se dodaju stotinama vreća sa mešavinom za sadnju, koje se brzo pretvaraju u gljivični micelijum, spremni za sprečavanje širenja vatre. Ovo je posebno korisno u područjima gde su gomile ivera potencijalni izvor požara.
Jedan od primera gde su gljive uspešno korištene je u Evergrinu, gde su lokalne gljive ubrzale proces raspada gomila ivera koji su predstavljali veliki rizik od požara. Džef Revedž, šumar iz ovog područja, ističe da je proces raspada ubrzan za nekoliko desetina godina, zahvaljujući upotrebi divljih, lokalnih gljiva. On ističe da je ključno da se koriste lokalne, divlje gljive kako bi se izbegle invazivne vrste, te da je rezultat materijal koji je malo verovatno da će izgoreti.
Naučnici koji se bave ovom oblašću ističu da se nadaju da će daljim istraživanjem moći da unaprede svoj rad kako bi pomogli svima koji su u opasnosti od šumskih požara. Upotreba gljiva kao prirodnog načina za smanjenje rizika od požara pokazala se kao efikasan pristup u borbi protiv šumskih požara. Ovaj metod ne samo da pomaže u sprečavanju širenja vatre, već takođe doprinosi obnovi izgorelih područja, pružajući podršku novom biljnom životu.
U zaključku, upotreba gljiva u prevenciji šumskih požara predstavlja inovativno rešenje za sve koji se bore sa ovim ozbiljnim problemom. Nadamo se da će dalja istraživanja omogućiti da se ova tehnika unapredi i primeni na još većem broju područja u celom svetu, kako bi se smanjila opasnost i uništavanje koje donose šumski požari.