Google, tehnološki div koji koristi milijarde ljudi širom svijeta, ima mogućnost snimanja glasova korisnika i čuvanja istih u druge svrhe.
Google čuva zvuk aktivnosti korisnika na webu i u aplikacijama, uključujući i verbalne interakcije sa opcijama za „pretraživanje“, „asistentom“ i „mapama“, kako bi poboljšao tehnologije za prepoznavanje glasa. Nedavno je, međutim, tehnološki stručnjak otkrio „cheat code“ koji tvrdi da može spriječiti Google da evidentira aktivnosti na pametnim telefonima korisnika. Korisnici bi trebali prilagoditi svoj Google nalog odabirom odgovarajućih postavki u odjeljku „podaci i privatnost“ kako bi blokirali pristup mikrofonu i kameri.
Tehnološki preduzetnik Džefri Kastiljo podijelio je savjet s korisnicima putem video snimka na Instagramu, objašnjavajući kako mogu isključiti ovu funkciju. Potrebno je otvoriti Google aplikaciju i kliknuti na „upravljaj svojim Google nalogom“. Zatim izaberite „podaci i privatnost“ i pomaknite se prema dolje do opcije „podešavanja istorije“ te izaberite odjeljak „aktivnost na webu i aplikacijama“. Nakon što kliknete na to i pomaknete se prema dolje, trebali biste primijetiti da postoji plava kvačica pored odjeljka „uključi glasovne i audio aktivnosti“.
Da bi se zaustavilo Googleovo „slušanje“ potrebno je isključiti tu opciju, odnosno „ukloniti“ kvačicu. Google tvrdi da snima samo kratke dijelove razgovora kako bi identificirao šta mu može koristiti za prepoznavanje glasovnih naredbi i pružanje odgovora. Uprkos tvrdnjama Googlea, kao i drugih tehnoloških kompanija poput Amazona i Applea, da njihovi pomoćnici poput Alekse i Siri slušaju samo naredbe, još uvijek postoji velika zabrinutost za sigurnost korisnika.
Google tvrdi da će snimci audio interakcija biti izbrisani s Google naloga na Google serverima čim isključite postavku glasovnih i audio aktivnosti. Možete izbrisati svoje audio snimke u bilo kojem trenutku. Unatoč ovim tvrdnjama, korisnici i dalje moraju biti oprezni i provjeriti svoje postavke kako bi osigurali svoju privatnost.
Google, Amazon i Apple su samo neki od tehnoloških divova koji imaju pristup glasovnim podacima korisnika putem svojih pomoćnika poput Google Assistant, Amazon Alexe i Apple Sirija. Ove kompanije tvrde da koriste ove podatke kako bi poboljšali iskustvo korisnika i pružili bolje usluge.
Međutim, mnogi korisnici su zabrinuti zbog privatnosti i sigurnosti svojih podataka. Nedavni skandali poput Cambridge Analytica slučaja dodatno su povećali zabrinutost korisnika o tome kako se njihovi podaci koriste i čuvaju od strane tehnoloških kompanija.
U današnjem digitalnom dobu, privatnost podataka postaje sve važnija tema rasprave. Korisnici su sve svjesniji važnosti zaštite svojih podataka i traže načine kako bi osigurali sigurnost svojih osobnih informacija.
Savjeti poput onih koje je podijelio Džefri Kastiljo mogu biti od velike pomoći korisnicima koji žele zaštititi svoju privatnost. Promjene u postavkama Google naloga mogu pomoći korisnicima da ograniče pristup svojim glasovnim podacima i osiguraju da njihovi razgovori ostanu privatni.
U zaključku, važno je da korisnici budu svjesni mogućnosti koje im pružaju tehnološke kompanije poput Googlea i da budući pažljivi s njihovim privatnim podacima. Postavljanje odgovarajućih postavki privatnosti može pomoći korisnicima da ograniče pristup svojim osobnim podacima i zadrže kontrolu nad svojim informacijama. Sigurnost i privatnost korisnika trebala bi biti prioritet za sve tehnološke kompanije kako bi osigurale povjerenje korisnika i očuvala svoj ugled na tržištu.