Gorivo u Srbiji nije pojeftinilo

Milan Petrović avatar

Cene goriva u Srbiji ostaju nepromenjene uprkos smanjenju cena na svetskim tržištima. Iako su cene brenta, dizela i benzina na Mediteranu pale, to nije uticalo na cene goriva na srpskim benzinskim pumpama. Prosečna cena brenta je niža za 1,2%, dok su goriva na Mediteranu pala i do 2%. Cena benzina za isporuku u Đenovi je sa 551 dolara za tonu pala na 540, a cena ultarniskosumpornog dizela sa 810 na 798 dolara.

Ipak, ovi uslovi na regionalnom tržištu nisu uticali na pad cena goriva u Srbiji. Prema odluci nadležnih ministarstava i uredbi Vlade, nova cena benzina BMB 95 iznosi 195 dinara za litar, a evrodizela 208 dinara, što znači da cene ostaju iste.

Cene goriva na srpskim pumpama određene su prema Uredbi o ograničenju cena goriva koja je doneta sredinom februara 2022. godine i važi sve do kraja juna. Uredba propisuje da se cena derivata formira na osnovu srednje veleprodajne cene koju utvrđuje Ministarstvo energetike i rudarstva. Ova cena se zasniva na prosečnoj veleprodajnoj ceni u Srbiji, na koju se dodaju odobrena maloprodajna marža i PDV. Za formiranje veleprodajne cene ne uzima se u obzir fabrička cena domaće rafinerije, već se koristi prosek kotacija cena određenog goriva na berzi za tržište Mediterana.

Iako su cene goriva niže na svetskim tržištima, srbijanski potrošači neće osetiti promene u cenama na benzinskim pumpama barem narednih nedelju dana. Ministarstvo energetike i rudarstva će i dalje pratiti situaciju na tržištu i na osnovu toga donositi odluke o eventualnim promenama cena goriva u Srbiji.

Milan Petrović avatar