Andrea Jeftanović, čileanska književnica i pozorišna kritičarka, nedavno je predstavila svoj roman „Ratna pozornica“ srpskoj publici. Knjiga, objavljena u izdanju novosadske „Akademske knjige“, predstavlja spoj fikcije i istorijskih priča vezanih za porodicu Jeftanović iz Sarajeva. Autorica, srpsko-jevrejskog porekla, istražuje svoju porodičnu istoriju u Sarajevu i Latinskoj Americi, spajajući priče iz prošlosti i sadašnjosti.
Andrea istražuje istoriju svoje porodice, čiji je otac rođeni Sarajlija, kroz priče i sećanja koje je čula od njega. Oca je morao napustiti Sarajevo tokom Drugog svetskog rata, a svaki pokušaj povratka završavao je konfliktima i tugom zbog uništavanja svega što je pamteo kao svoje. Andrea prvi put posetila Sarajevo 1997. godine i svaka nova poseta otkrivala je nove detalje koji su je inspirisali za dalja istraživanja i pisanje.
Roman „Ratna pozornica“ prati tri glavne linije radnje koje se bave ratovima na Balkanu devedesetih godina, periodom Drugog svetskog rata i diktaturom u Čileu. Knjiga je ovenčana četiri prestižne nagrade i opisana kao jezički rafinisan, prožet emotivnim i dramatičnim elementima koji vode čitaoca kroz snove, sećanja i unutrašnje glasove glavne junakinje. Andrea Jeftanović, kroz pisanje ovog romana, istražuje svoj identitet i bolne delove svoje prošlosti.
Pored književnog rada, Andrea drži radionice kreativnog pisanja širom sveta. Posle promocije romana u Novom Sadu, održala je trodnevnu radionicu u Beogradu u okviru Međunarodne letnje škole latinoameričkih studija. Njen rad oslikava snažan prozno-poetski stil i duboku introspekciju, istražujući političke nemire, porodične tragove i lične nesuglasice kroz literaturu. Andrea Jeftanović izražava zadovoljstvo što je konačno u prilici da govori o svojim delima na Balkanu, u Srbiji, osećajući važnost povezivanja sa svojim korenima i publikom u ovom delu sveta.