Gradiće se manje stanova, hoće li EXPO nešto promeniti

Milan Petrović avatar

Građevinarstvo u Srbiji je jedan od pokretača ekonomskog rasta, ali se suočava sa velikim izazovima u ovoj godini. Broj izdatih građevinskih dozvola je u padu, što ukazuje na stagnaciju u stanogradnji. U martu je broj izdatih dozvola za stanove u novogradnji opao za 17,7%, a za kuće čak za gotovo 20%.

Ovo može predstavljati ozbiljan problem za građevinski sektor, s obzirom na to da nova gradnja pokreće celu industriju, od materijala do opreme. Trenutni pad može dovesti do problema u narednom periodu, ukoliko se trend ne preokrene.

Stagnacija u stanogradnji se već primećuje već neko vreme, a jedan od razloga za to su visoke cene stanova. Pad kamatnih stopa na bankarske kredite za kupce može biti rešenje, ali se on očekuje tek u narednoj godini.

Iako se kamate često navode kao glavni problem, stručnjaci tvrde da je uticaj kamata na stanogradnju u Srbiji manji nego u drugim zemljama. Domaći investitori finansiraju svoje projekte iz sopstvenih sredstava, a ne iz kredita, te visoke cene stanova mogu biti glavni problem.

Pored stanogradnje, ulaganja u infrastrukturu, poput autoputeva i brzih drumskih saobraćajnica, su takođe važna za građevinski sektor i ekonomiju u celini. Ove godine se očekuje završetak izgradnje 166 kilometara autoputeva i brzih drumskih saobraćajnica, kao i brza železnička pruga Novi Sad – Subotica.

Jedan od ključnih projekata koji bi mogao doprineti ekonomskom rastu je Međunarodna izložba EXPO 2027. Očekuje se da će izgradnja objekata za ovu izložbu doneti 2.800 novih stanova na tržištu, što bi moglo uticati na pad cena nekretnina u Beogradu.

Uprkos izazovima sa kojima se suočava građevinski sektor, očekuje se da će investicije u infrastrukturu i projekti poput EXPO 2027 doprineti ekonomskom rastu Srbije. Potrebno je pratiti situaciju i preduzeti adekvatne mere kako bi se prevazišli trenutni izazovi i osigurao dalji razvoj građevinskog sektora.

Milan Petrović avatar