Građani EU sve više kupuju onlajn

Milan Petrović avatar

Građani Evropske unije sve više se okreću onlajn kupovini, pokazuje najnovije istraživanje koje je objavio Evrostat. Prema podacima, prošle godine 77 odsto korisnika interneta izjavilo je da je kupilo ili naručilo robu ili usluge putem interneta u prethodnih 12 meseci, što predstavlja značajno povećanje od 17 procentnih poena u poređenju sa 2014. godinom.

Istraživanje otkriva da su najviše onlajn kupovine zabeležene u Irskoj, gde je čak 96 odsto internet korisnika obavilo kupovinu putem interneta. Iza nje su Holandija sa 94 odsto i Danska sa 91 odsto. S druge strane, Bugarska se našla na dnu lestvice sa samo 57 odsto, dok su Italija i Rumunija blizu, sa po 60 odsto korisnika koji su koristili internet za kupovinu.

Korisnici interneta najčešće su se odlučivali za kupovinu odeće, obuće i aksesoara, a čak 45 odsto ispitanika prijavilo je da je obavilo ovu vrstu kupovine u poslednja tri meseca. Pored odeće, onlajn kupovina se koristila i za naručivanje hrane iz restorana, lanaca brze hrane i ugostiteljske usluge, što je činilo 21 odsto kupovina. Takođe, 20 odsto korisnika nabavljalo je kozmetiku i wellness proizvode, dok je 19 odsto kupovalo nameštaj, kućne dodatke ili baštenske predmete.

Osim toga, korisnici su putem interneta nabavljali i sportsku opremu, knjige, časopise, novine, kao i zdravstvene suplemente kao što su vitamini. Ovi podaci ukazuju na sve veću popularnost onlajn kupovine u EU, koja se nastavlja razvijati.

Evrostatovo istraživanje ističe i trendove u onlajn kupovini koji su se formirali tokom pandemije, kada su mnogi potrošači prešli na digitalne platforme zbog ograničenja kretanja i zatvaranja fizičkih prodavnica. Kako se situacija stabilizovala, potrošači su zadržali navike onlajn kupovine, što je doprinelo rasti ovih statističkih pokazatelja.

Iako su brojevi u globalu pozitivni, postoje značajne razlike među državama članicama. Dok su zemlje poput Irske i Holandije na vrhu po korišćenju onlajn kupovine, države kao što su Bugarska, Italija i Rumunija imaju niže stope, što može ukazivati na razlike u infrastrukturi, digitalnoj pismenosti i dostupnosti interneta.

Ovo istraživanje pruža uvid u to kako se navike potrošnje menjaju i kako tehnologija oblikuje način na koji ljudi kupuju. Sa sve većim brojem korisnika interneta koji se opredeljuju za onlajn kupovinu, očekuje se da će se tržište dodatno razvijati, a prodavci i trgovci će morati prilagoditi svoje strategije kako bi zadovoljili rastuće potrebe potrošača.

U svetlu ovih informacija, jasno je da je internet postao ključni faktor u oblikovanju modernog tržišta, a potrošači će nastaviti da traže jednostavnije i brže načine za kupovinu proizvoda i usluga.

Milan Petrović avatar