Gužve na putevima i graničnim prelazima počinju već od danas, evo šta treba da znate pre polaska na odmor za Sretenje

Milan Petrović avatar

Povratak uobičajenog saobraćaja nakon produženog prazničnog vikenda doneće još jedan talas pojačanog saobraćaja u nedelju, 18. februara, posebno u kasnijim popodnevnim i večernjim satima, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS) za „Blic“.

U nastavku vam donosimo sve detalje koje treba da znate ukoliko krećete na put, a za početak, evo šta treba da uradite pre puta.

Pre svega, vozače i putnike savetuje se da pre puta provere rashladnu tečnost u motoru, nivo motornog i kočionog ulja, pritisak u pneumaticima i stanje rezervnog točka. Takođe, prekontrolišite i svu obaveznu dodatnu opremu koja je definisana Zakonom o bezbednosti saobraćaja.

Ukoliko putujete van granica zemlje, potrebno je obezbediti sva potrebna međunarodna dokumenta za zemlju u koju putujete ili kroz koju prolazite, poručuju iz AMSS.

Ministarstvo unutrašnjih poslova takođe je upozorilo građane da se o stanju na graničnim prelazima upoznaju na internet stranicama MUP-a i Auto-moto saveza Srbije, kao i da koriste alternativne granične prelaze kako bi izbegli gužve.

Takođe, treba proveriti važenje pasoša, saobraćajne i vozačke dozvole, kao i registracione nalepnice za vreme putovanja.

Kada su u pitanju radovi na putu, putari koriste lepo vreme za popravku oštećenja na kolovozu i redovno održavanje puteva. Na deonicama na kojima se vrše radovi, saobraćaj se odvija prema privremenom režimu saobraćaja, a moguće je i usporena vožnja tokom popodnevnih sati u slučaju pojačanog saobraćaja.

Informacije o radovima i zadržavanjima na graničnim prelazima mogu se pronaći na interaktivnoj mapi na sajtu AMSS.

U danima intenzivnog putovanja, pojačan saobraćaj se očekuje na autoputevima ka Mađarskoj, Makedoniji i Hrvatskoj, a na najfrekventnijim graničnim prelazima može doći do dužih zadržavanja.

Najopterećeniji granični prelazi sa Mađarskom su Horgoš i Kelebija, pa se preporučuje korišćenje alternativnog prelaza „Bački Breg“. Sa Hrvatskom, najopterećeniji je granični prelaz „Batrovci“, pa se mogu koristiti prelazi Šid, Sot i Ljuba, na kojima su zadržavanja uvek kraća.

Savete o zadržavanjima na graničnim prelazima možete pronaći na sajtu MUP-a i AMSS, dok se informacije o stanju na prelazima možete pratiti u realnom vremenu na sajtu AMSS uz pomoć snimaka sa kamera.

Korisno je koristiti aplikacije za pametne telefone poput „BorderWatcher“ kako biste dobili informacije o trenutnom vremenu čekanja na graničnim prelazima. Takođe, Gugl mape omogućavaju prikaz intenziteta saobraćaja i kolona vozila pred graničnim prelazima.

Na autoputevima u Srbiji očekuje se povećan intenzitet saobraćaja, ali su preduzete sve neophodne mere kako bi se obezbedio brži prolazak vozila, uključujući i povećan broj inkasanata na naplatnim stanicama.

Apeluje se na sve učesnike u saobraćaju da poštuju ograničenja brzine, voze bez alkohola i obrate posebnu pažnju na pešake.

Ukoliko se odlučite na putovanje, preporučuje se da se unapred informišete o stanju na putevima i graničnim prelazima kako biste mogli da planirate vreme polaska na put i rutu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: