Neki korisnici platnih kartica u Srbiji imali su jučer problema s plaćanjem u trgovinama i podizanjem novca s bankomata zbog tehničkih problema s posrednicima platnih kartica. Detalji o problemima nisu objavljeni, pa nije poznato radi li se o hakerskom napadu.
Bankama u Europi također prijete problemi zbog novog zlonamjernog softvera nazvanog EU ATM Malware, koji je vrlo efikasan i širi se crnim tržištem. Iako je ovaj malver 99% efikasan, za sada se ne povezuje s problemima u Srbiji.
Analiza Olge Osipove iz kompanije „Kaspersky“ pokazuje da je ovaj novi zlonamjerni softver vrlo efikasan protiv bankomata velikih proizvođača. Različiti načini plaćanja za ovaj softver ukazuju na organiziranost programera i pripremljenost za širenje softvera.
Činjenica da se s bankomata može podići velika svota novca čini zlonamjerni softver za bankomate EU vrlo atraktivnim za kriminalce. Napadi na bankomate su popularni i profitabilni jer osiguravaju brz dolazak do gotovine.
U proteklim godinama poznate su razne softverske metode za izvlačenje novca s bankomata, poput Tyupkin, Cutlet Maker, Skimer i drugih. S obzirom na mogućnost funkcioniranja na različitim platformama, pretpostavlja se da je novi EU ATM zlonamjerni softver temeljen na XFS-u.
Kako bi se smanjio rizik od napada na bankomate i minimizirali financijski gubici, iz „Kasperskog“ preporučuju redovito testiranje penetracije i procjenu sigurnosti bankomata te pravovremenu primjenu kompenzacijskih mjera kada se otkriju ranjivosti. Također, važno je pratiti ilegalne aktivnosti preko Threat Intelligence servisa.
U svijetu gdje su napadi na bankomate sve učestaliji, važno je poduzeti mjere kako bi se zaštitila financijska sigurnost i reputacija banaka.