Britanski ministar odbrane, Džon Hili, izjavio je danas da očekuje da Sjedinjene Američke Države i njihovi zapadni saveznici nastave pružati pomoć Ukrajini koliko god je potrebno. Reagirajući na pitanje o smanjenju podrške Ukrajini nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u 5. studenog, Hili je rekao za Sky News da očekuje da Washington nastavi pružati pomoć Kijevu zajedno sa saveznicima poput Velike Britanije dok Ukrajina ne pobijedi u ratu.
Hili je rekao da će Trump shvatiti da su zemlje sigurne kada su snažne i da savezi poput NATO-a omogućuju to, prenosi Reuters. Tokom izborne kampanje, Trump je govorio o završetku rata u Ukrajini u roku od 24 sata nakon preuzimanja dužnosti. Od Trumpove izborne pobjede, odlazeći američki predsjednik Joseph Biden pokušao je osigurati podršku SAD-a Ukrajini.
Bijela kuća je u četvrtak objavila da će nastaviti povećavati humanitarnu i vojnu pomoć Ukrajini koristeći sredstva koja je već odobrio Kongres. Biden će zatražiti od Trumpa da ne obustavi pomoć Ukrajini kada se sretnu u srijedu, rekao je u nedjelju savjetnik za nacionalnu sigurnost SAD-a, Jake Sullivan.
Biden će imati priliku u sljedećih 70 dana iznijeti pred Kongres i novu administraciju da SAD ne bi trebale obustaviti pomoć Ukrajini jer bi to značilo veću nestabilnost u Europi, rekao je Sullivan.
Ukrajina se suočava s dugotrajnim sukobom s proruskim pobunjenicima na istoku zemlje, nakon prisajedinjenja Krima Rusiji 2014. godine. Zapadne zemlje, uključujući SAD i Veliku Britaniju, pružaju vojnu i humanitarnu pomoć Ukrajini kako bi podržale njihove napore za suzbijanje pobune i očuvanje teritorijalnog integriteta zemlje.
Sjedinjene Američke Države su ključni saveznik Ukrajine u borbi protiv proruskih snaga na istoku zemlje. Američka vojna pomoć uključuje opremu, obuku i savjetovanje, dok se humanitarna pomoć pruža u obliku hrane, lijekova i drugih potrepština za civilno stanovništvo pogođeno sukobom.
Velika Britanija također igra važnu ulogu u podršci Ukrajini, pružajući financijsku i vojnu pomoć, kao i političku podršku u međunarodnim forumima. Britanski ministar odbrane istaknuo je važnost solidarnosti i zajedničkog djelovanja saveznika u podršci zemljama koje se suočavaju s prijetnjama sigurnosti.
NATO savez, kojeg čine Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i druge zapadne zemlje, također je važan čimbenik u osiguravanju sigurnosti Europe i podršci zemljama članicama u obrani od vanjskih prijetnji. Savezi poput NATO-a pružaju stabilnost i sigurnost zemljama članicama, omogućujući im da se suoče s izazovima i prijetnjama zajedno.
Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici nastavit će pružati pomoć Ukrajini sve dok je potrebno kako bi pomogli zemlji u očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Podrška Ukrajini od strane zapadnih zemalja ključna je u očuvanju mira i stabilnosti u regiji, te u sprječavanju daljnjeg širenja sukoba i nestabilnosti.
Ukrajina se suočava s izazovima unutarnje i vanjske sigurnosti, te je važno da zapadne zemlje nastave pružati podršku zemlji u njenim naporima za izgradnju demokratskog društva i jačanje vladavine prava. Suradnja sa Sjedinjenim Američkim Državama, Velikom Britanijom i drugim saveznicima ključna je za uspjeh Ukrajine u suočavanju s izazovima i prijetnjama s kojima se suočava.
Kroz zajedničko djelovanje i solidarnost saveznika, Ukrajina će moći izgraditi stabilnu i sigurnu budućnost za svoje građane, te očuvati suverenitet i teritorijalni integritet zemlje. Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i NATO savez ostaju predani pružanju podrške Ukrajini u njenim naporima za izgradnju demokratske i sigurne budućnosti za sve građane.